Живка Шопова: Да пиша текст върху готова музика е любимото ми занимание

БНР Новини
Живка Шопова и Константин Цеков
Снимка: личен архив

Живка Шопова е поетеса, автор на текстове за поп и джаз песни, които създава върху готови мелодии и е сред най-добрите в тази област. Работи с различни композитори, но най-често със съпруга си – Константин Цеков от известната група ФСБ.

Едно момиче с цветен шал и плитки от корал,

оглежда се в океана цял и пясъка му бял… – откъс от текста на „Океан“.


Песента е от проекта „ФСБ за другите“, продуциран от БНР, който ще излезе в албум съвсем скоро. Песните в него са по музика на Константин Цеков, текст – Живка Шопова. Сред тях е и „За нежност“, в изпълнение на Любо Киров.

Това, което исках да ти кажа, прошепна тайно жадната трева.

Преминах прага, взех си и багажа. Разля се в очертания света…

За нежност ненаситна е нощта….

Живка има издадени няколко стихосбирки, а във фонда на БНР се съхраняват много записи на детски радиопиеси с нейно участие. Била е част и от квинтета „Пейте с нас“, създаден и ръководен от баща ѝ – Михаил Шопов, известен композитор на детски песни. Казва, че заниманията с музика от ранна възраст много ѝ помагат в създаването на текстове. Има ли любими сред тях? Ето отговора ѝ:

Обикновено харесвам последното, което съм написала, но то бързо отива „зад гърба ми“. Винаги ми е по-интересно това, което предстои. Аз съм настроена приключенски, не се задържам много на едно място. Непрекъснато нови идеи, осъществявам ги с помощта на много хора, които са около мен. С годините осъзнах нещо – най-важното е човек да работи с екип, на който си се доверявал многократно и имате еднакви творчески. Не харесвам негативизма, завладял света около нас. Предпочитам всичко да е оптимистично. Благодарна съм, че от дете съм в артистична среда, макар че човек винаги трябва да се гордее със семейството си. От него по-важно няма, независимо какви професии имат родителите ти. Но наистина се гордея се с моя баща. Това наистина ми оказа влияние. Не мисля, че ако не си от такава среда, нямаш шансове да постигнеш успехи, да тръгнеш по духовни пътища, които да отриваш и преоткриваш. Говоря за себе си и стабилната основа, получена в детството, която ми даде много възможности. Любимият момент за мен е когато композитор е написал музика и аз трябва да направя текста. Макар че работя за много други творци, обикновено това се случва между мен и Косьо. Има много технически подробности, които трябва да се спазват. Не е лесно и едновременно се получава с лекота, затова обичам да го правя.


Живка Шопова е автор на поредица от книжки със стихове за деца, както и на десетки текстове за детски песни, които изпълняват малките певци от „БонБон“. Споделя, че за нея това е най-добрата българска детска вокална група. „Там всичко е шарено, с богати вокални партии, аранжиментите също са много добри“ – добавя тя. Сред любимите ѝ детски песни е „Овца“, по музика на Борис Чакъров. Убедена е, че когато става дума за деца, трябва да се работи с голяма отговорност, защото това е част от възпитанието.

Всеки път се вълнувам, когато идвам в БНР – казва още Живка. – Цялото ми детство е свързано с него. В началото на 60-те години бяха обявили конкурс за участници в детски радиотеатър, явих се и ме приеха. Бях много малка, но вече четях съвсем гладко. Благодарна съм на Славка Матова – главен режисьор на детския радиотеатър. Сигурно още се пазят онези истински бисери на детската драматургия, които записвахме всеки ден в продължение на години. С „Пейте с нас“ също записвахме в БНР. Бяхме пет момичета, пеехме на пет гласа, страхотни спомени имам. Това е първият у нас състав за забавна детска песен. Баща ми явно е осъзнал необходимостта от подобна формация, създаде прекрасни песни, които хората и до днес слушат. Всичко, с което съм се занимавала като дете, днес много ми помага. Особено в създаването на текстове за песни. Обикновено улавям моментно настроение, моментен копнеж към нещо недостижимо. Досега никога не ми се е случвало композитор да ми даде указания какво да съдържат стиховете. Казват ми: „Както го усетиш!“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00