"Космически гласове" с диригент Ваня Монева откриват Международния хоров конкурс в Арецо

БНР Новини
Снимка: cosmicvoices.com

Хор "Космически гласове" поднесе прекрасна изненада на своите почитатели. На 22 август, когато целият свят проследи закриването на Олимпийските игри, прозвучаха и техни изпълнения. По време на церемонията за предаване на домакинството, чухме химна на следващата олимпиада, която ще бъде в Япония, както и още две песни. Не беше трудно да разпознаем гласовете на космическите момичета, техния безупречен вокален стил и чистота на звученето.

След броени дни за хор „Космически гласове” предстои още една отговорна творческа задача. Световноизвестният състав ще изнесе концерти в рамките на Concorso polifonico Guido d'Arezzo – Италия, на 25 и 26 август. Авторитетният музикален форум се провежда за 64 път в града, свързан с името на големия музикален теоретик от Средновековието. Гуидо Д’Арецо въвежда нотите и праобраза на петолинието (в началото линиите са само четири), заменяйки по този начин старото невмено писмо. Пак той дава сричковите имена на нотите, с които си служим и до днес. Своята реформа монахът прави по време на престоя си в Арецо, около 1025 г. Съществува и фондация „Гуидо Д’Арецо”, чийто президент е проф. Славка Таскова – българка, която от години живее в Италия и неуморно работи в областта на хоровото изкуство.

Основан преди 22 години, съставът неизменно е ръководен от Ваня Монева – известен хоров диригент, завършила Националната музикална академия в класа на проф. Васил Арнаудов. През май „Космически гласове” изнесоха един изключителен концерт, посветен на паметта на проф. Арнаудов. Ето и каква е връзката между това вълнуващо събитие и участието на хора в Италия. Разказва г-жа Ваня Монева: Поканата получихме след като проф. Славка Таскова присъства на концерта ни през май. Ние се познаваме от години и тя отдавна проявява интерес към нашата работа. Но след този концерт, който наистина беше запомнящ се, тя каза, че държи да покажем нашето изкуство пред участниците, организаторите и журитата на конкурса. „Прецизност на изпълнението, красива полифония, вдъхновена интерпретация…“ – това беше нейната оценка. Разбира се, това за нас е чест. Да получиш възможност да пееш пред такава аудитория, на форум от висока класа, е голямо признание. Приемаме го като оценка не само за нас, а и за българското хорово майсторство. Конкурсът в Арецо е част от веригата престижни хорови състезания в Европа – гр. Дебрецен (Унгария), гр. Варна, гр. Тур(Франция) и др., които бележат най-високото ниво в нашето изкуство. Първата ни изява е на тържественото откриване на конкурса – 25.08 от 21.00 ч. в голяма катедрала – Chiesa della Badia. По настояване на проф. Таскова ще изпълним няколко църковни песнопения, а по-голямата част от програмата е посветена на произведения на български композитори върху фолклорна основа. Подбрах по-бавни песни, с които може да се покаже майсторството и красотата на човешкия глас. Организаторите много държаха да покажат възможностите на един български хор и пред още по-голяма аудитория. Затова вторият концерт е на открито – пред друга голяма катедрала, на Scalinata del Duomo – 26.08, също от 21.00 ч. Казаха ни, че там по традиция се събират 5-6000 души публика. Там ще изпълним по-бързи, по-бляскави произведения. Мисля, че двете програми ще покажат в пълнота качествата на състава – богат тембров и стилов диапазон, техничност и красота на изпълнението. Подготовката на двете програми изиска време, затова и нашият нов творчески сезон започна почти веднага, след като приключи предишният.
След концертите в Италия, „космическите” момичета и Ваня Монева започват подготовка за програма, която ще представят заедно с Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ в края на септември, а в началото на октомври можете да ги чуете в Пловдив, в рамките на Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00