Отново среща на изкуствата в „Аполония“ – 2016

Снимка: Празници на изкуствата Аполония

Повече от три десетилетия Празниците на изкуствата „Аполония“ представят най-доброто от българската сцена. И не само това – срещат ни с наши сънародници, които от години живеят в чужбина, подкрепят млади таланти, зареждат публика и участници с позитивизъм и нови идеи. Предстоящото издание (от 1 до 10 септември) отново ще изпълни старинния Созопол с най-различни събития – театър, музика, изобразително изкуство, кино, литература… Основател на „Аполония”, както и на едноименната фондация, е проф. Димо Димов – известен музикант и педагог. Артистичен директор и основен двигател на фестивала е Маргарита Димитрова, която помолихме да очертае акцентите в афиша:

Буквално всеки ден има сериозен акцент, особено, когато говорим за музиката в нашата програма. Всички знаят, че това е изкуството, което най-много представяме вече 32 години. Разнообразието е голямо - класика, поп, джаз, фолклор. Независимо че има събития и на 1-ви, официалното откриване е на 2 септември с концерт на Биг бенда на БНР, диригент Антони Дончев. Солисти са двама прекрасни актьори – Милица Гладнишка и Атанас Сребрев. Радвам, че БНР и БНТ ще излъчват техните изпълнения. На следващия ден Антони Дончев отново има концерт, този път с квартет QuP (Кюп). Джаз пианистът казва, че този проект се различава от всичко, което е правил досега. През годините сме представяли нашите участници в „Евровизия“, затова поканихме Поли Генова, класирала се четвърта тази година. Вярвам, че тя е музикант с добра бъдеща кариера, ведър и слънчев човек, ще се получи хубав концерт, убедена съм. Сред премиерите на „Аполония“ е изявата на класическото трио Димитър Буров – цигулка, Христо Танев – виолончело и Людмил Ангелов – пиано. Програмата им е прекрасна – произведения от Шуберт, Рахманинов, Панчо Владигеров. Великолепното клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров ще чуем на 2 септември. Младата пианистка Виктория Василенко вече е била наш гост, но това беше преди години. Сега – пораснала и с нови завоевания, отново е с много хубава програма – Лист, Моцарт и Прокофиев.

Основната задача на „Аполония” е представянето на българските творци, но не липсват и чуждестранни участници. Сред тях са класическите китаристи Стивън Кавано – Ирландия и Дилън Вон – САЩ на 5 септември. Младите руски музиканти Верустиния Щур-Овчинникова – цигулка и Иля Овчинников – пиано са в програмата на 7 септември. Те са подготвили интересни транскрипции на изключително популярни откъси от опери. Тиери Мейяр джаз трио от Франция свири на 4 септември, а Теодосий Спасов трио е заедно с Теодора Енаке, която е сред най-добрите джаз изпълнители на Румъния.

Винаги държим всички изкуства да бъдат представени по най-добрия начин – продължава г-жа Димитрова. – Тази година липсва балетна постановка в афиша ни, затова пък ще видим спектакъла на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Ще чуем и Иво Папазов с неговия оркестър „Тракия“. В театралната програма сме включили някои от най-добрите постановки от миналия сезон. Радвам се, че ще бъде представен спектакъл като „Мир Вам“ на Документален театър Vox Populi, „Бел ами“ на Малък градски театър „Зад канала“, постановката „Времето е спряло“ на „Театър 199“, „Ничия земя“ на „Народния театър“… Изобщо – едно силно театрално общество. Сред литературните произведения, които представяме, също има няколко пиеси. Една от тях ще има своята премиера – „Авариен изход“ на Силвия Чолева. Това е нашият „Театър на маса“, от който се надяваме драматургичните творби да бъдат забелязани и да намерят реализация на сцена. В Художествената галерия представяме пиеса, която със сигурност знам, че много се харесва на публиката - „Нирвана“ от Константин Илиев. Албена Георгиева и Владимир Пенев – актьорите, които я представиха преди 20 години, сега отново са заедно на сцената в „Нирвана“.

Нов български университет – Документален театър представя „Премълчаното разказано“ – разтърсващ разказ за нелеката семейна съдба на някои жени. Ако се върнем отново към „музикалната „Аполония“, трябва да отбележим, че предстоят концерти на Графа, Д 2 и „Фондацията“, последният – с участието на Бургаска филхармония. Джаз сцената на фестивала представя проекта Jazz&ME 2 на Хилда Казасян, програмата Midnight Sun на Камелия Тодорова и Живко Петров. А последната вечер е концертът „Четири дами пеят джаз“ на Белослава, Мирослава Кацарова, Хилда Казасян и Андрония Попова. Разбира се, Празниците на изкуствата „Аполония“ предлагат още много прекрасни преживявания на своята публика. Тези, които нямат възможност да проследят на живо концертите и представленията, могат да го направят по-късно чрез програмите на БНР и БНТ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00