Любомир Денев празнува 65-годишнината си с голям концерт

Снимка: БУЛФОТО

Известен като изключително талантлив композитор, пианист и диригент, Любомир Денев подготвя голям авторски концерт. На 20 септември, в столичната зала „България“, той ще дирижира няколко свои оркестрови творби.

Биографията на Любомир Денев впечатлява първо със сериозното образование, което е получил. Музикалното училище в София завършва с ударни инструменти, в класа на големия педагог Добри Палиев. Като ученик свири във Филхармония „Пионер“ – младежки състав, ръководен днес от сина му. Негови учители по композиция са Цветан Цветанов и Парашкев Хаджиев, по дирижиране – Константин Илиев. Специализирал е и при световноизвестни имена. Музиката му е изпълнявана в редица страни на Европа, Мексико, Индия, Канада, Япония, САЩ, Китай, Египет и др. Компактдискове с негови произведения са издадени у нас, в Италия, в САЩ... Има награди от десетки наши и международни конкурси. Дирижирал е всички водещи български оркестри, но на 20 септември му предстои отдавна планирана „първа среща“:

Може да се каже, че това е голям празник за мен – казва той. – Навърших 65 години, а на тази достолепна възраст дойде и моят ред да застана за първи път пред Софийска филхармония като диригент. Благодарен съм, защото това е наистина прекрасна възможност. Може би съм малко ревнив като автор, обикновено искам да покажа как аз самият виждам произведението, а след това да оставя други колеги да го интерпретират. Ще открия програмата с Concerto Nostalgico („Носталгичен концерт“), който през 2009 г. получи награда на конкурса, провеждан от Камерен ансамбъл „Софийски солисти“. Тогава беше представен от този елитен състав, а сега ще прозвучи в изпълнение на щрайха от Софийска филхармония. Следващото произведение се нарича „Софийски нощи” и също има отличие – през 2013 г., на Международния конкурс за композиции в размер 7/8. Солистка е Мария Мартинова – много интересен музикант с успешна кариера в Западна Европа. Има усет към съвременната музика, към стилистиката на джаза. Силно се надявам, че и този път изпълнението ще е успешно и ще се хареса на публиката. Когато писах „Софийски нощи”, исках да създам нещо като български вариант на „Рапсодия в синьо” от Гершуин, който да изпълнява същата функция в оркестровия репертоар.

В авторския си концерт композиторът е включил и произведение, което за първи път ще прозвучи пред столичната публика.

Нарича се Рок симфония Queen's Hits  – пояснява той. – Преди време диригентът Найден Тодоров ми я поръча за репертоара на оркестъра на Русенска опера. Беше изпълнена в Русе и Пловдив. Представлява тричастен цикъл, в който съм „разположил“ 11 теми от музиката на Queen. Рок парчетата са разработени за симфоничен оркестър. За да съм верен на стилистиката, а и за да достигна до най-младата аудитория, включих в състава китара, бас китара, барабани. Солист на китарата е Васил Бележков. Той не само е китарист на група „Епизод“, но и композитор с много интересно творчество. Благодарение на него ще прозвучат оригинални сола на групата – за да има по-силна връзка с оригинала. Тези, които следят творчеството ми, знаят, че  се разпростирам в няколко жанра. Затова и целият концерт е изграден като кросоувър проект.

Вероятно е добре да припомним, че Любомир Денев е много известен и като джаз пианист. Освен със солови програми,  често е на сцената със своя „Любомир Денев квартет“, в дуо с различни изпълнители и т.н. Гостувал е на най-престижните европейски сцени. Автор е на първия български рок мюзикъл – „Утре в 10“,  в творческата му биография са записани още няколко произведения в същия жанр. Една от най-изпълняваните му оркестрови творби, влязла трайно в репертоара на редица състави, е „Бийтълс сита за пиано, детски хор и оркестър“. Любомир Денев е създал и десетки камерни творби, вокални произведения, детски песни, джаз композиции... Правя това, което ме вълнува, работя в жанровете, които ме привличат, не се страхувам да съчетавам различни стилове. Това съм аз... – казва артистът.



 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00