Изпей „Обичам те“ на български

Група „Хоризонт“
Снимка: личен архив

През този месец музикантите от рок група „Хоризонт“ тръгнаха на национално турне под мотото „Изпей „Обичам те“ на български“. Каква бе мотивацията за него, ще разберем от Валери Славчев – вокалист, китарист и фронтмен на бандата:

Каузата е в подкрепа на българския език и българската музика, както и за излъчване на повече българска музика в радио ефира. От декември миналата година започнахме да работим по организацията на серия концерти от тази кампания. Тя стартира сега през септември и обхваща  Плевен, Пазарджик, Варна, Русе, Самоков, София, Пловдив  и Стара Загора. Във всеки един от тези градове се присъединяват и местни изпълнители. Получихме подкрепа от много наши колеги, сред които са Жоро Янакиев от „Сигнал“, групите „Атлас“, „Спринт“, „Фанданго“, „Ренегат“ и още други. Нека да припомня, че всички песни, превърнали се в хитове, са изпълнени на български език, а не на чужд. Не си заслужава даден творец да пее на друг език, при положение, че изпълнява и пише музика, предназначена за страната ни. „Изпей „Обичам те“ на български" – това е мотото на кампанията. Защо „обичам те“? Защото, когато общуваме помежду си, ние казваме тази дума на български, а в песните я изказваме най.често на английски. Според нас, това не е правилно. Разбира се, всеки има правото и свободата да се изразява в музиката си както намери за добре. Ние, група „Хоризонт“, изразяваме нашата позиция, а тя е подкрепена от наистина много музиканти от цялата страна. Желанието ни да звучи и повече българска музика в ефир също е нещо много важно и няма български музикант, който да не го желае. Аз искам кампанията да продължи и през 2017-та година и да гостуваме в още градове на България. За реализацията на тази идея сме благодарни и на всички общини, които застанаха зад нас. Така че, от май догодина мисля да продължим. Отправям призив към всички млади музиканти, които сега тръгват по своя път, да пишат песните си на родния ни език. Това е най-естественото, което може да направим всички ние, а този, който ще спечели от всичко това, е българската публика.

В каузата си музикантите подкрепят и традицията да се пишат и качествени български текстове, с естетика, която възпитава стойности у подрастващите. Всичко това е силен контрапункт на нашумелите напоследък изпълнители с нецензурни текстове и лишени от особена съдържателност песни.



 








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00