„Академичният симфоничен оркестър е уникален състав, истински преподавател за студентите“ – проф. Ивайло Кринчев за предстоящия празничен концерт

Снимка: nma.bg

След броени дни НМА „Панчо Владигеров“ ще отбележи 60-ата годишнина от създаването на Академичния симфоничен оркестър. Това е и повод да се обърнем към историята на състава.

Днес едва ли можем да си представим културния живот на страната ни без музикалните институции и постоянно обновяващия се списък на талантливи диригенти и виртуозни солисти. Независимо от добрите традиции и постижения в тази област, началото не е толкова отдалечено от днешния ден. Първият оркестър в България е създаден в средата на XIX век от унгареца Михай Шафран – емигрант, който събира само чужденци емигранти. Националната музикална академия – най-старото висше музикално учебно заведение, възпитало поколения прекрасни изпълнители и теоретици, се ражда през 1921 г. Седем години по-късно преподаватели и студенти обединяват ентусиазма си в Академичния симфоничен оркестър, който прави първите си стъпки  под ръководството на големия цигулар и диригент Саша Попов. Независимо, че има учебни функции, съставът развива голяма концертна дейност в страната, а за около година дори издава списание „АСО“, в което се организира историческата дискусия за националния музикален стил. Ще попитате защо НМА отбелязва 60, а не 88 години от създаването на своя оркестър – отговор дава  заместник ректорът проф. д-р Ивайло Кринчев.

Историята на този състав е доста противоречива. За първи път се ситуира през 1928 г., както е известно от научните изследвания. След това променя името и принадлежността си. Едва през 1956 г. е във вида, в който го познаваме днес. Всъщност, това е един уникален състав. Във времето постепенно се избистря концепцията за неговото място в Академията. Симфоничен оркестър с богата концертна програма, той се превръща в своеобразен преподавател за студентите. Незаменима е ролята му в обучението на бъдещите професионалисти. Имената на известните творци, заставали на диригентския му пулт, са наистина много. Със сигурност е невъзможно да изброим всички, но в никакъв случай не бива да пропускаме Саша Попов, както и проф. Асен Найденов, който е начело на оркестъра през 1956 г. С историята му са свързани личности от ранга на Влади Симеонов, Константин Илиев, Иван Маринов… Дългогодишен преподавател по оперно-симфонично дирижиране е и уважаваният проф. Васил Казанджиев. Дори не можем да си представим колко музиканти са градили опит и знания, благодарение на оркестъра. Бих казал, че цялата година минава под знака на този празничен повод, но големият концерт, с който специално го отбелязваме, е на 30 септември. Ще прозвучи Концерт за клавирно трио и струнен оркестър от Бохуслав Мартину. В триото участват изтъкнати наши професори – Велислава Георгива (пиано), Йосиф Радионов (цигулка) и Анатоли Кръстев (виолончело). Диригент е Георги Патриков млад колега, главен асистент в катедрата по дирижиране. Втората част от концерта е посветена на 85-годишнината от рождението на Цветан Цветанов - позабравен български композитор, може би защото си отиде много рано. Той беше дългогодишен преподавател по хармония и композиция. Ще прозвучи неговата Четвърта симфония, която години наред отсъства от репертоара на оркестрите у нас. Искам да подчертая, че на 60-годишнината са посветени всички изяви на студентите по оперно-симфонично дирижиране, които изнасят концерти съвместно със своите състуденти – певци и инструменталисти.

От проф. Кринчев научихме още, че на 30 септември за първи път ще чуем от сцената звука на новия роял Steinway&Sons, пристигнал в НМА преди седмица. Оказва се, че подобен голям концертен инструмент не е купуван в България повече от 30 години, ето защо събитието за музикантите у нас е наистина голямо. Преди около година бившият министър на образованието проф. Тодор Танев е наредил отпускането на целеви средства, благодарение на което възпитаниците на Академията, както и всички гостуващи солистиq ще имат възможност да свирят на „мерцедеса на роялите“, както наричат тези прекрасни инструменти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00