Почит към Артур Лурие – концерти с участието на Борислава Танева в Базел и София

Снимка: архив

На 12 октомври – деня, в който композиторът си отива от този свят преди 50 години, фондацията, носеща името му, организира голям мемориален концерт в Schmiedenhof Zunftsaal – Базел. Програмата си поделят пианистите Мориц Ернст от Германия и Борислава Танева от България. Нашата сънародничка е сред изследователите и популяризаторите на Лурие. Тя е изпълнител, преподавател по пиано и заместник ректор на НМА.

Наум Израилевич Лурья, роден през 1892 г. в Русия… Едва ли много хора по света са чували рожденото име на този талантлив човек, оставил забележителни произведения. Едва ли е познат и като Артур Винсент Лурие, както се нарича след като приема католическата вяра. Религиозният акт датира малко преди Октомврийската революция от 1917 г., необратимо променила съдбите на всички творци от т. нар. Сребърен век на Русия. Лурие не е сред емигрантите, напуснали веднага родината си, за да пренесат духовната енергия на своето поколение в Европа. Той решава да остане, прегръща комунистическата идея с вярата, че това е нов път за изкуството. Става дясната ръка на Луначарски – първия комисар на народното просвещение след революцията, „апаратчик“, истински законодател в областта на културата. Ето затова не знаем за Лурие. Интелигентен, честен и искрено отдаден на изкуството, той скоро разбира, че пътят, по който изкривяват идеите на комунизма, не води доникъде. Бяга на Запад, където така и не получава доверие от артистичните кръгове, а в Русия унищожават всичко, свързано с него. Кои са хората, издирващи творчеството му – отговаря проф. Танева:

Не са много, но предполагам, че са ентусиасти като мен. Много искам да се запозная с немския пианист, с когото деля сцената в Базел. Вероятно поканата за концерта е признание за труда, който положих през последните години, за да издиря и запиша някои от творбите на Лурие. Целта на фондацията е да събере това, което е останало от творчеството му. Председателят Стефан Хулигер обикаля Европа и Русия, търсейки негови произведения. Не мога да си представя, че всичко това е възможно. Например – има Трета соната за пиано, а Първа и Втора може би никога няма да бъдат намерени. Също Петте заклинания, които в България изпълнявам със сопраното Мила Михова. От тях липсва №3. Самата аз не бях чувала за композитора допреди 7-8 години. Тогава и в интернет нямаше почти нищо. Свиря негови пиеси от Пет крехки прелюда опус 1, до Заклинанията, писани малко преди да почине. Огромна е разликата в изразните средства, в звуковата палитра. Всичко е много мрачно в края. Лурие е от еврейски произход и преди началото на Втората световна война отново емигрира – този път в САЩ, където умира. Той е гений, мога да го кажа съвсем уверено използва алеаторика и додекафония много преди новаторите от Нововиенската школа в Европа.

В концерта в Базел участва и руската певица Анна Миклашевич. Дни преди това, на 7 октомври в София, Танева ще изпълни десет произведения на Лурие, посветени на личности, близки до него през годините – Пикасо, Джеймс Джойс, Владимир Хоровиц и др. Заглавието на проекта е „Артур Лурие – откъснат лист от историята на Сребърния век“, премиерата му беше на „Пиано екстраваганца – 2015“. Песните, които изпълнява заедно с Мила Михова, са по текстове на Анна Ахматова. Голямата руска поетеса и Лурие остават свързани цял живот – чрез преживяната голяма любов, чрез приятелството и писмата, които споделят след раздялата. Умират в една и съща година.

Подбрах пиеси, посветени на велики личности, приятели и съмишленици на Лурие, за да докажа, че той би бил също толкова известен, ако политическата му ориентация не беше оставила умъртвяващата си сянка върху неговия жизнен път. Вълнува ме съдбата на този толкова талантлив човек. Искам да направя всичко, което зависи от мен, за да достигнат прекрасните му произведения до публиката, която ще ги оцени, убедена съм – каза още проф. Танева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00