БНР ще бъде домакин на Европейски оркестров форум

Момчил Георгиев
Снимка: БГНЕС

На 28 и 29 октомври Българската асоциация на работодателите в културата (БАРОК) посреща представители на Европейски оркестров форум. Съорганизатор и домакин на събитието е БНР. Ще присъстват видни експерти от Великобритания, Финландия, Полша, Румъния, Черна гора, Македония, Сърбия и България. Всеки, който се интересува от форума, може да го проследи онлайн в сайта на нашата медия.

Европейският оркестров форум е мрежа от асоциации на симфоничните оркестри, които функционират успешно в 16 страни на Стария континент. Те са и работодателски организации, занимават се активно със социалния диалог в съответната страна, както и на европейски ниво. „Празен ли е портфейлът?“, „За кого свирим?“ и „Пътуване към бъдещето“ – това са основните теми, около които ще разговарят експертите. Предстоящият форум ще постави и основите на балканско-европейско сътрудничество в областта на оркестровата дейност. В диалога ще се създаде своеобразен „културен компас“ за решаването на проблемите и осмислянето на тенденциите в тази област. Още подробности научаваме от Момчил Георгиев, член на Управителния съвет на БНР, един от инициаторите и основателите на БАРОК.


Предстоящото събитие дава възможност на София да бъде регионален център в областта на симфоничното дело. Като мрежа на европейските асоциации на оркестрите от 16 страни, Европейски оркестров форум съществува от 2005 година, но такъв тип работна конференция за първи път ще се проведе в пределите на Балканите. Икономическата, политическата и социалната действителност не са дружелюбни към т. нар. "сериозна музика" и в частност към симфоничното дело. Субсидирането на културата е належащ проблем, обвързан с разбиранията на политическите партии доколко тя трябва да бъде “пазарна” и в каква степен - финансирана от държавата. Бъдещият прогрес или регрес на оркестрите, фестивалите, сградите и залите, които в условията на заплаха от тероризъм изискват специализиран пропускателен режим, са фактори с огромна значимост за съвременното музикално общество. Очертаването на перспективите в тази област са необходимост. Тематиката ще засегне главно три сфери на оркестровата дейност: мениджмънт и инвестиционен ресурс; принос и слушателски кръг; нововъведения и новаторски подход.

От г-н Георгиев научихме още, че в дебатите ще вземат участие Георги Арнаудов, Симеон Пиронков и Драгомир Йосифов, които са сред най-изявените съвременни български композитори. Чрез видеоконферентна връзка ще се включат делегати от Брюксел, Виена, Париж, Будапеща, Асоциацията на европейските фестивали и на Световната федерация на музикантите. Очаква се разрастването на подобен тип форуми, което ще окаже благотворно влияние в областта на изкуствата.

Финален щрих в Европейския оркестров форум ще бъде концертът на Оркестъра за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов. Организаторите са убедени, че специалистите в областта на класическата музика ще оценят майсторството на виртуозите от най-престижния фолклорен оркестър у нас.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00