На 1 ноември е Денят на народните будители, един от най-светлите български празници, в който се отдава почит на тези, които допринасят за развитието на културния дух на народа ни. На 1 ноември започва и поредното издание на „Пловдив джаз фест“ – събитие, достойно да се обвърже с големия празник, заради таланта на музиканти и фотографи, които ще представят своето творчество в рамките на пет дни.
Така се получи тази година, че именно на Деня на будителите стартира фестивалът – започва своя разказ Мирослава Кацарова. – Петте основни концерта ще се проведат в Дом на културата „Борис Христов". На 1 ноември ще започнем с нещо по-различно – откриваме фестивала с две фото изложби. Диляна Флорентин е направила 20 черно-бели портрета на българи, които се занимават с музика. Другият фотограф е Павел Червенков, представя огромни фотографски пана с фрагменти от софийски дворове на къщи. Тези изложби ще бъдат озвучени от джаз изпълненията на Петър Момчев и Шибил Бенев квартет. Първият концерт от фестивала е продължение от миналата година на „Четири дами пеят джаз“. Проектът е продуциран от „Пловдив джаз фест" и в това негово издание концертът ще бъде стилово ориентиран към боса нова. Затова го озаглавихме „Четири дами пеят боса нова“ – това са Хилда Казасян, Белослава, Андрония Попова и аз, Мирослава Кацарова. Заедно ще изпълним любими боса нова теми в аранжименти на музикантите с които работим – Мирослав Турийски (пиано), Христо Йоцов (ударни), Веселин Веселинов Еко (бас) и др. На 2 ноември джаз събитието продължава с латино ритмите, а на сцената в Дома на културата „Борис Христов” ще се качат музикантите от електро бразилската формация „Zuco 103“. Любимата (не само за мен) група ще представи своя нов албум „Etno Chic“ с невероятно светлинно шоу. Третата вечер меломаните ще могат да се насладят на два концерта на същата сцена. Първият е на цугтромбониста Георги Корназов, който ще гостува със своята френска група, тъй като самият той живее във Франция от 20 години. Той ще представи един много сериозен концерт, озаглавен „Магията на Кени Уилър“ – канадски тромпетист, напуснал този свят преди две години. Българският инструменталист прави свои аранжименти върху част от пиесите на световноизвестния тромпетист, а за вокал на програмата кани Давид Ленкс – един от най-добрите съвременни джаз вокалисти на Европа. След тях на сцената ще излязат Камелия Тодорова и Ангел Заберски-син с проекта си „More than you know“. Програмата на „Пловдив джаз фест 2016“ продължава на 4 ноември с концерт на Ришар Бона – виртуозен изпълнител, който прави невероятна връзка с публиката. Заедно със своя джазов квинтет той ще представи част от новия си албум с афро кубинска музика „Heritage". Майк Стърн и Дейв Уекъл бенд – с тези музиканти закриваме фестивала. Съвместното им турне стартира на 2 ноември, като на 5 са в Пловдив с нова програма и нова група.
Има две събития, които са отличителни за „Пловдив джаз фест“ тази година. Първото от тях е младежки конкурс, който дава възможност на млади музиканти да изпратят свои композиции и да бъдат оценени от жури. На концерт в Bee Bop Cafe, втората сцена, на която се изявяват джаз музиканти от фестивала, ще бъдат определени и наградени победителите. А другото важно събитие е учредяване на награда за цялостен принос в джаза. Тя отива при китариста Огнян Видев.
В програмата на „Пловдив джаз фест – 2016“ концерти ще изнесат още „Hot Club De Plovdiv“, певицата Петя Данкова, Minimum Квартет & Лили Илиева и Николай Карагеоргиев квартет.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..