„За будителите няма време и епоха“ – дебютен концерт на младата диригентка Яница Брънзелова

Снимка: veliko-tarnovo.net

Денят на народните будители е празник, на който отдаваме почит на всички дейци, допринесли за просвещението и националното самосъзнание на българския народ. По традиция празникът е увенчан с много културни събития. Сред тях избираме творческия дебют на Яница Брънзелова, която от няколко месеца ръководи Смесения хор при Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” в родния си град Велико Търново.

Младата диригентка посвети своя първи концерт с този състав на светлия празник. Събитието под наслов „О, будители народни” се проведе дни преди тържествената дата. Прозвучаха прекрасните български творби  „Ръченица” и „Во царствие твоем” от Добри Христов, „Тропар на св. св. Кирил и Методий” от Георги Робев, „Камбаните над Търновград” от Жул Леви и много други. Хорът все още не е записал тези произведения, но в звуковите файлове можете да чуете изпълнения на други утвърдени състави.


От ранна възраст Яница Брънзеловa участва в народния хор при Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Българче” в Търново. След това завършва народно пеене в Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” -гр. Котел. Преди месеци тя получи магистърска степен по хорово дирижиране в НМА „Панчо Владигеров". Ето какво сподели тя:

Този концерт съпътства програмата на Музикално-драматичен театър „Константи Кисимов” и е част от културния афиш на Велико Търново. Денят на народните будители е една прекрасна възможност за дебют, тъй като просветителската следа неизменно устоява във времето. Песните, които подбрах, са написани от първите български композитори, но има и съвременни произведения. Моята мечта е да се популяризира хоровата дейност, искам навсякъде да има хорове и навсякъде да се пее. Щастлива съм, че веднага след дипломирането си получих възможност да работя по специалността, и то в родния ми град. Затова се върнах тук – камъкът си тежи на мястото, както казва една българска поговорка. Трябва да се носи пламъка и желанието за работа. Проф. Мирослав Попсавов е моят първи вдъхновител и учител в Академията, той запали у мен искрата на хоровата музика. Хорът, с който имам честта да работя, е в творчески подем. Мисля, че успявам да мотивирам певците чрез собствената си идеи за нашето съвместно музицирране. Постепенно те започнаха да ми се доверяват, превърнахме се в съмишленици. Старая се да излъчвам и внушавам емоцията, която трябва да зазвучи чрез тях. Това най-точно описва преживяванията ми на сцената. Хористите дават всичко от себе си, аз – също.

В концерта, посветен на Деня на будителите, взеха участие и пианистките Мария Добрева и Росица Тарапанова. Солистичните си възможности изяви Миряна Калушкова. Според Яница, кулминационната точка в програмата е творбата „Камбани над Търновград” от Жул Леви. Авторът много добре е усетил духа на старата столица – казва още тя. Идеята на младата диригентка е подобен тип концерти да се провеждат по-често, защото те дават и на слушатели, и на изпълнители възможност да се наслаждават на хубавата българска музика, провокират интерес към корените на хоровото изкуство у нас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00