„Антихипокрисил“ – лекарство против посредствеността и лошото настроение

Снимка: личен архив

Новият проект, събрал авторски композиции на саксофониста Владимир Кърпаров, ще бъде представен на 17 ноември, в Sofia Live Club. Това е българската премиера на „Антихипокрисил“ (Antihypocrisyl). Албумът, издание на швейцарския лейбъл Unit Records, е на музикалния пазар от около седмица. В диска Владимир свири на тенор, сопран и алт саксофон, заедно с пианиста Константин Костов, Скот Уайт – на контрабас и баскитара и Димитрис Кристидес – на барабани. Заглавието идва от едноименната пиеса, която е първа в колекцията. Измислено е така, че да звучи като име на лекарство. А на обложката ще видите и кутията на този “медикамент“, който несъмнено помага срещу посредствеността, скуката и лошото настроение.

Владимир Кърпаров ще представи програмата от албума и на Джаз срещата в Русе (на 18.11). Формацията за двата предстоящи концерта е в изцяло „български формат“ – чуждестранните имена са заменени с контрабасиста Радослав Славчев и пианиста Васил Спасов. За новия си албум известният музикант споделя:

Хората, които познават моята музика, знаят, че се опитвам да сближавам тези два свята – джаза и българския фолклор. Правя го по интуиция и вътрешно убеждение, но това в никакъв случай не е самоцел. „Антихипокрисил“ продължава тази линия. Повечето мелодии в новите композиции са мои. Съчетани са с джаз хармония, има и много полиритмични моменти. Поканих за някои от пиесите известни български музиканти, които ценя много Недялко Недялков (кавал),  Стоян Янкулов Стунджи (ударни), Петър Ралчев (акордеон). Певецът Нено Илиев изпълни прекрасно „Учи ме майко, карай ме“ македонска песен в мой аранжимент. Rhythm-a-ning е върху композиция на Телониъс Монк, бих я определил като „закачка в 13/8”.

От десетилетия Владимир живее в Германия и работи в различни направления. Освен на „Владимир Кърпаров квартет“, с който са осъществени записите в новия албум, той е лидер на саксофонния квартет „Форколор“ и участник в редица други формации. Кои са най-интересните проекти от последните месеци според него:

Един супер проект, който наскоро представихме на концерт, е с трио, заедно с китариста Уве Кропински и виолончелистката Сузане Паул. Много интересна музика. От три години свирим заедно, имаме един издаден диск, сега подготвяме втори. Много ми се иска да запишем албум с изключителния Антони Дончев – джаз пианист, с когото понякога свирим в дуо. С него имаме и трио с Георг Брайншмид австрийски басист. Много свиря с различни балкански групи, базирани в Берлин. Продължавам се уча да свиря тази музика. В началото на годината започнах Balkan Spirit Ensemble нов проект, в който участват музиканти от различни националности. Сред тях е певицата Катя Ташева – напълно неизвестна в България, но с много големи гласови възможности. И с тях подготвяме диск, защото с времето се натрупаха доста мои аранжименти на песни от почти всички балкански страни. Идеята е да покажем тези прекрасни мелодии по един наистина съвременен начин. Бих споделил и друга моя идея, която е на път да се осъществи. Заедно с „Владимир Кърпаров квартет“, Недялко Недялков – кавал и Крис Потър – известния саксофонист ще представим моя музика. Нещо като „Запада среща Изтока“. Предполагам, че участието ми като изпълнител ще е съвсем малко, но ще слушам колегите си с удоволствие и радост, защото отдавна мечтая да представя с концерти и записи този проект. Тези двама солисти са ме вдъхновявали години наред, искам да ги срещна чрез моята музика. Надявам се да го представим и в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00