Аглика Генова и Любен Димитров за изкуството да споделяш, за съвместното дихание и преживяване на сцената

БНР Новини

За да срещнеш житейската си половинка, трябва да бъдеш в точното време на точното място, а с професионалните партньори е въпрос на променлив късмет. Поне така казват. Аглика Генова и Любен Димитров са сред щастливите притежатели на почти недостижимото „две в едно“. Дори при съвсем кратко общуване, човек остава очарован от единството на емоции, идеи и житейски ценности, което съществува между тях. И разбира къде са корените на забележителното майсторство и синхрон при музицирането, с които завладяха световните сцени. Тази година те отбелязват 20 години от създаването на клавирно дуо „Генова – Димитров“. CPO Records издаде по този повод диск, включващ техни изпълнения от различни години. А преди броени дни беше официалното представяне на албума Bartok&Babin – Concertos for Two Pianos, записан с участието на СО на БНР и диригента Йордан Камджалов.

Как се роди дуото Генова Димитров спонтанно и изцяло по Божи план – казва Аглика. Ние наистина вярваме, че Той ни напътства във всяка наша стъпка. Възпитаници сме на прекрасните педагози Джулия и Константин Ганеви, от малки сме техни ученици – от 9 и 11 години. Но те ни подготвяха за самостоятелна кариера, никога не са ни давали идея да съчетаем двамата солисти в едно.

Дуото се роди след завършването на българското ни образование – в стая № 142 на Хановерската музикална академия. Бяхме в класа на легендарния проф. Владимир Крайнев, събрал талантливи пианисти от цял свят. Докато го чакахме, ние на шега се разсвирвахме с един етюд на Шопен. В този момент Крайнев се върна и каза, че е впечатлен от невероятния ни синхрон дори в най-малките детайли. Веднага започна да изрежда произведения за дуо, посъветва ни да се подготвим за един конкурс в Хановер, който беше точно след месец. Направихме го и спечелихме първата награда. Нашият любим учител ни помагаше със съвети докато беше жив  Контактът ни остана много много важен стълб в нашето развитие, имаме прекрасни спомени.

Само в рамките на две години дуото печели първите награди на няколко престижни международни форума в Германия (ARD), САЩ (Dranoff), Япония, Италия. Техните блестящи изпълнения са звучали от най-известните световни сцени, под палката големи диригенти. През 2002 г. участваха в концерт за откриването на Зимните олимпийски игри в Солт Лейк Сити, където свириха на кристален роял. През 2010 откриха откриха конкурса за пианисти „Падеревски“ в Полша. Ако погледнете сайта им, ще прочетете за изявите им на още десетки забележителни фестивали и концертни зали на всички континенти. От 2009 г. ръководят катедра „Клавирно дуо“ в Хановерската академия.

Като дуо ние се движим на границата на солистичното и камерно музициране – продължава Любен. - Това и преподаваме на студентите. Имаме дуа, които вече са изградени като ансамбъл и искат да се усъвършенстват. Другата посока, в която работим, включва дуа от млади пианисти, подготвящи се за самостоятелна кариера.  Обучението на пианистите от ранна възраст изгражда у тях самочувствие на „слънца”, около които светът се върти. В клавирното дуо се срещат две такива слънца” и понякога в началото се получава пълен крах, виждали сме го при млади колеги. Опитваме се да им внушим, че това не е просто свирене на двама души заедно, то е съвместно дихание, преживяване, желание да споделиш поне в този миг своя емоционален свят с друг човек.

Кои са моментите на сцената, останали в тяхното съзнание – разказва Аглика.

Независимо за какви професии говорим, за обществеността най-важни и видими са големите световни форуми. Затова свиренето на кристалния роял „Зайлер“ на откриването на Олимпийските игри в Солт Лейк Сити, изложението Експо 2000 в Хановер и още много други моменти често биват споменавани. Ние много ги ценим. Но за нас остават незабравими моментите, в които нашият учител Владимир Крайнев можеше да присъства на концертите ни. Или как учихме пиеси на Владигеров от 500 страници негови ръкописи – копия на музейни експонати, които още не бяха издадени. Нашите родители си отидоха рано. Случвало дни след такава тежка загуба да сме на сцената.  Ние вярваме в чудеса, преживяваме ги. В такива моменти сме имали незабравим контакт с публиката, овации, успехи. Никой не знаеше, естествено, какво преживяваме. Това са покъртителни спомени. След всяко такова преживяване сякаш добавяхме нова дълбочина – допълва Любен.

За Аглика най-важното нещо е срещата с Любен в Академията. Всичко започна с едни ноти, с които той ми услужи – спомня си тя. А той споделя: Най-ценното нещо е, че сме заедно, че можем да делим живота си във всеки един момент, независимо дали е личен или музикален. Всеки от нас има сфери, в които се оттегля за кратко, но животът постоянно ни връща един към друг. Явно така е било писано, вярваме в това и се радваме,че го имаме.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00