Стефан Кънев: Във всяка авторска песен влагам цялото си сърце. Колко ли сърца имам?

БНР Новини
Снимка: архив

Необичайна е творческата съдба на Стефан Кънев. Красноречиво е откровението на композитора: Бог ми е дал душа на скитник и ме е хвърлил в реката на народната музика – да търся брод, да се измъкна или да плувам срещу течението и́, за да стигна до чистия и́ вечен извор.

Семейната среда, в която живее бъдещият музикант, не предполага занимания по фолклор. Той е роден в София, родителите му са интелектуалци, в дома им рядко звучи народна музика. След Немската гимназия Стефан Кънев завършва Националната музикална академия, където учи композиция при професорите Парашкев Хаджиев, Марин Големинов, Веселин Стоянов. Първоначално работи като главен редактор в библиотека „В помощ на народните хорове и ансамбли” при Централен дом на народното творчество, след което е дългогодишен сътрудник на БНР. Творчеството му е огромен принос в звукозаписния фонд с народна музика, надхвърлящ повече от 6000 аранжимента за солисти – певци и инструменталисти, хорови, оркестрови творби, музика за танцови постановки и др. Тръгнал от класиката, Стефан Кънев съдбовно се посвещава на музикалния фолклор, за да стигне до признанието: Няма нищо по-прекрасно от народната песен и мелодия. Струва ми се, че пишех такава музика преди да познавам нотите. Националната самобитност на българския фолклор се крие в неговата мелодичност и драматизъм. В невероятното му за толкова малка страна разнообразие. Творчеството на Стефан Кънев, лишено от поза и себеизтъкване, грабва със своята искреност в търсене на верния тон и съзвучия в претворяване на фолклорния оригинал. За Стефан, както за Бела Барток, една народна песен не стоеше по-долу от соната на Моцарт или фуга на Бах. Затова се отнасяше толкова отговорно при обработването на народната музика – оценка на етномузиколога Любен Ботушаров.

През 2015 г. се навършиха 85 години от рождението на Стефан Кънев. По този повод Калинка Згурова – известна странджанска певица и негова съпруга, съдейства за издаването на албум под наслов „Месечинко льо”, събрал творби и аранжименти на композитора. Тя участва и в организацията на предстоящия празничен концерт в негова памет:

Състави от цяла България, които изпълняват неговите прекрасни песни, както и ние, певиците от „Мистерията на българските гласове“, ще си дадем среща в театър „Сълза и смях“ в София. Концертът е съботно матине, започва в 11 часа. Ще дойдат състави от Велико Търново, Бургас, Търговище, Елин Пелин, Златица, Чавдар. Домакин е читалище „Славянска беседа“, където преди 20 години беше учреден хор „Стефан Кънев“, с диригент големият фолклорист Михаил Букурещлиев. Има улица на името на маестро Стефан Кънев, има музикална школа, наречена „Кънев – Згурова“. Издадохме и компактдиск с подбрани инструментални, хорови и солови творби. В този диск включихме наши емблематични инструменталисти - Никола Ганчев, Костадин Варимезов, Михаил Маринов, на които той е написал „музикалните визитки“. Както и певиците: Соня Кънчева, Валя Балканска, Павлина Горчева. Аз съм щастлива, че има колеги, които интерпретират неговото творчество и смятам, че това е пътят , за да живее Стефан Кънев чрез творчеството си с нас. Искам да поканя на 26 ноември, събота, всички почитатели на музиката на Стефан Кънев. Входът е свободен. Аз съм благодарна, че Господ ме дори със срещата със Стефан Кънев, със сина ни, който също се казва Стефан Кънев. Ние ще продължим да милеем за творчеството на големия композитор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00