Джаз фестивалът в Русе – стилово многообразие и прекрасна публика

Повече от четири десетилетия Джаз фестивалът в Русе представя най-доброто от българската сцена. През годините в програмата са присъствали и изпълнители от други страни, без това да е било акцент в концепцията на организаторите. Четиридесет и първото издание, завършило преди дни, със сигурност ще запомним с най-силното чуждестранно присъствие в историята на събитието.

Сред най-младите участници бяха певците от чешкия а капелен секстет Skety – име, което си струва да запомним заради професионализма и прекрасната енергия, с която зареждат талантливите музиканти. Ето и впечатленията на Марта, една от певиците.

Секстет Skety от Чехия
Имате чудесен фестивал и страхотна публика, най-добрата, която сме имали някога. Хората в Русе обичат джаза, разбират музиката, оцениха чувството ни за хумор. Мога да кажа, че обичам този град и по друга причина – тук е роден Елиас Канети. Радвам се, че мога да посетя родната му къща.




Много съм радостен, че за това издание успяхме да поканим чуждестранни участници
– споделя саксофонистът Борис Петров-Парчето, артистичен директор на форума.Това не е най-старият български джаз фестивал, но е единственият, който се провежда без прекъсване толкова дълъг период от време. Заслугата е на община Русе, която винаги го е подкрепяла. Правя подбора на програмата така, че да има стилово разнообразие. В постоянна връзка съм с български и чуждестранни изпълнители, следя техните концертни изяви, новите записи. Фестивалът е основан през 1975 г. от моя баща Петър Петров - Парчето като Национална джаз среща, но в края на 80-те гостуваха музиканти от Полша, Унгария и др. След промените през 1989 г. баща ми предпочиташе да кани български джазмени, за да поддържа духа им. Продължавайки неговото дело, реших, че е време форумът да стане международен.



Борис Петров откри фестивала, заедно с Волфганг Шмид баскитара и Томас Лангер – китара от Германия.

Борис Петров-Парчето
За първи път свирим заедно – разказва Борис. Идеята беше на г-н Даниел Джумалийски, който се занимава с рекламата на фестивала. Преди  години той организира у нас на концерти на Били Кобъм и Волфганг Шмид. Нарекохме проекта S-P-L-D – по първите букви на нашите фамилни имена. На барабаните беше Николай Данев. Волфган Шмид е член на Джаз асоциацията в Мюнхен. Записвал е албуми с Били Кобъм и други световноизвестни музиканти. Бързо намерихме общ език, а публиката прие много добре проекта.

Мирослава Кацарова
На сцената в Русе певицата Мирослава Кацарова представи програмата Desafinado Live, заедно с Христо Йоцов – барабани, Мирослав Турийски – пиано, Веселин Веселинов-Еко – контрабас. А Владимир Кърпаров гостува с музика от своя нов албум, изпълнена от българския вариант на Владимир Кърпаров квартет – Стоян Янкулов-Стунджи на барабани, Васил Спасов – пиано, Радослав Славчев – бас, със специалното участие на Недялко Недялков – кавал.




„Йоцов кларинетен сектет”
Класически цвят в програмата на джаз фестивала внесе „Йоцов кларинетен сектет”. Нашата музика е „между няколко бряга” – думи на Борислав Йоцов, основател на секстета. – Джазът присъства много осезателно, но има елементи от различни стилове. Несъмнено това, че заедно с нас е джаз пианистът Теодор Петков, доста наклонява везните. Радвам се и съм благодарен, че формацията получи покана за този фестивал, а публиката в залата ни аплодира наистина много сърдечно.



Винаги свиря в Русе с огромна радост – каза пианистът Марио Станчев, който от години живее във Франция. – Още като съвсем млад съм гостувал тук, бях приятел с основателя на фестивала. Обичам хората в този прекрасен град, това е най-топлата публика, която човек може да срещне по света.

Марио Станчев и Лионел Мартен
В крайдунавския град Марио Станчев представи своя нов проект Jazz Before Jazz, записан във Франция заедно със саксофониста Лионел Мартен.

Имал съм немалко концерти в България, но познавам страната и от разказите на Марио – споделя Лионел. – За първи път свирих в Стара Загора и това е един от подаръците, които животът ми поднесе – там срещнах американския саксофонист Джордж Гарзон, който също участваше във фестивала. Бях решил да се отказвам от музиката, но той ме убеди да не го правя. Заедно с него и Марио направихме проект, който представихме на поредица от концерти. Фестивалът в Русе има чудесна програма, чух интересна музика, срещнах се с прекрасни изпълнители. Ние с Марио решихме да свирим без микрофони и това скъси дистанцията между нас и публиката. Преживяването беше незабравимо.

Снимки: Ruse Jazz Fest





Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00