Хилда Казасян за концерта „На Вили…“

Снимка: БУЛФОТО/БГНЕС

„Всички студенти празнуват моя рожден ден“ – така обичаше да се шегува Вили Казасян, роден на 8 декември, Студентския празник. Диригент, композитор, аранжор, пианист, той е една от знаковите фигури в българската музика. Изключителен е приносът му за развитието на Биг бенда на БНР, с който са свързани почти четири десетилетия от живота му, както и за Международния фестивал „Златният Орфей“, ежегодната класация за български поп песни „Мелодия на годината“, телевизионното предаване „Студио 1“, „Тромбата на Вили“ – първообраза на сегашните формати за откриване на таланти…

Отиде си преди осем години, запазвайки своя младежки дух и чувство за хумор, независимо от перипетиите и проблемите, пред които е бил изправян многократно. Точно на осемдесет и втория му рожден ден е големият концерт, който от месеци подготвя дъщеря му Хилда Казасян, в сътрудничество с известни музиканти.


Този концерт е в главата ми повече от четири години
– казва Хилда. – Дори се чувствам леко виновна, защото постоянно някой ми предлагаше да организираме събитие в памет на баща ми. Благодарна съм на директора на НДК Мирослав Боршош и неговия екип за това, че предоставиха възможност всичко да се случи точно както си го представях в мащаби и с качество, които татко заслужава. През последните месеци работим много усилено заедно с Христо Йоцов – мой братовчед, страхотен музикант. За нас беше важно да извадим от архивите на БНР и БНТ произведенията, които са неизвестни, но стойностни. Татко е създал музика, която дори ние не бяхме чували. „Учебник по филмова музика“ – така нарече Христо творчеството на баща ми в тази област. Реших да поканя солисти, които „се вписват“ в неговия музикантски вкус и са били близо до него. Сред тях са Васил Петров, Орлин Горанов, Богдана Карадочева. Щастлива съм, че успях да убедя „Студио В“ (вокалната формация, основана от баща ми, в която е и Надежда, моята майка) да вземе участие. Те не са пели заедно десетилетия, мисля, че това ще е едно от силните изживявания. През цялото време на сцената ще бъде Биг бендът на БНР и триото, с което имам честта да работя последните години – Христо Йоцов (барабани), Живко Петров (пиано) и Димитър Карамфилов (контрабас). Сред изненадите е романтичната сюита, съставена от 4 филмови пиеси, солист Борислав Йоцов (кларинет). Моята дъщеря пожела да свири в концерта, посветен на дядо ѝ, това прави вълнението ми още по-голямо.

Хилда разказа и за ролята на Антони Дончев – сегашния диригент на Биг бенда на БНР, който упорито настоявал за организиране на този концерт.

Всъщност от него дойде инициативата, казваше, че баща ми е символът на оркестъра, който дирижира и чувства дълг към него. Сред най-големите заслуги на Вили Казасян, според мен, е това, че е успял да „отвори вратата“ за едно съвсем различно светоусещане, което носи тази музика. През годините, в които на джаза не се гледа с добро око, когато той е непонятен дори за интелигентните хора… Не малко хора са градили професионализма си, вкуса си, благодарение на него. През тези месеци ние с Христо сякаш живеехме в паралелна реалност. Слушахме музика по 8-10 часа на ден, за да изберем пиесите за концерта. Христо направи великолепни аранжименти. Може би малко нескромно аз реших да „пречупя“ този концерт през „нашата призма“ – все пак ние сме неговото продължение. Исках да представя нашия поглед към това, което е правил навремето. Да покажа, че у нас расте онова зрънце, което татко е оставил. Казват, че няма незаменими хора. Много малко са, наистина, но на този свят идват и незаменими личности. Баща ми е сред тях. Той обединяваше толкова много изумителни качества – човешки и професионални, активно работеше, живееше, умееше да общува с хората. Правеше всичко да изглежда на шега, но никога не правеше компромиси с професионализма, със стойностите. За мен животът на такъв човек е събитие. Каква е програмата? Ще бъде изненада, но съм сигурна, че ще бъде хубаво.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00