Пет акорда за джаз и парфюми – Лоран Асулен за своя проект и връзката си с България

Снимка: личен архив

За това, което прави французинът Лоран Асулен, наистина заслужава да потърсим специална дума. Той самият я е намерил – в заглавието на проекта си, наречен MUSIsCENT, обединявайки думите „музика“ и „аромат“. Лоран е парфюмен експерт, но е и професионален музикант. Ето защо решава да съчетае голямата си любов и към двете необятни области в „Парфюмирания концерт“ („The Perfumed Concert“). От години обикаля света със своята музика, съчетана с аромати, създадени от самия него.

Малко преди Коледа той се срещна и с българската публика на камерен концерт, организиран от голяма търговска верига. Оказа се, че Лоран има специална връзка с България, макар досега да не е бил тук. Ето и какво разказа той за Радио България:

За първи път съм в страната ви, за да представя своя „Парфюмиран концерт“. Работил съм в парфюмерийната индустрия, но съм завършил също икономика и чужди езици, както и пиано (класика и джаз) в консерваторията в Лион, където учих джаз пиано при Марио Станчев (известен джаз музикант, който е роден в София). Когато реших да напусна индустрията и да стана професионален музикант, аз все още имах силна страст към парфюмите и исках да намеря връзка между тези две сетива – способността да усещаме аромати и да слушаме музика. Исках да развия този проект и да „сложа парфюмите“ в моята музика. Но не просто това – реших сам да създам специални парфюми. Изучавах какво се случва с мен когато помирисвам различни аромати, за да мога да ги изразя чрез музиката – чрез вибрациите, интензитета на звука, модулациите, чрез огромните възможности на пианото. Исках всичко да бъде много добре подготвено и разговарях с различни специалисти – лекари, психолози. Бях мениджър на проекта за създаването на парфюмите. Обърнах се към компании, които да ми помогнат в съчетаването на различните суровини, за да създам това, което е в представите ми. Работих с може би най-голямата компания в света в тази област и работих с трима майстори парфюмери от Ню Йорк, Бразилия и Париж. Развихме тези пет „акорда“от аромати и аз композирах музика върху тях. В концерта представям една пиеса с парфюм, една – без. За да може публиката стъпка по стъпка да навлезе в идеята за единство между ухание и звук. За всяка от „парфюмираните“ пиеси, публиката получава отделен аромат от тези, които създадох с помощта на експертите. Цялата програма е съставена от мои композиции.

Лоран е представял необичайния си проект във Франция, Люксембург, Италия, Русия, Бразилия, Корея, Ангола и др. Мечтае да посети и Индия, Китай… „Парфюмираните концерти“ не са предназначени за голяма аудитория поради идеята за създаване на различен, съкровен свят от приятни усещания. Досега пианистът е издал три компактдиска, един от които е в трио, заедно с Марк Мишел Льобевийон (бас) и Матьо Шазаран (ударни). Очаква се през 2017 триото да представи още един албум. А Лоран е убеден, че иска отново да се върне в страната ни.

В България дойдох с много позитивна нагласа – казва той. – Разбира се, това, че съм учил при Марио Станчев, е една от причините за интереса ми към вашата страна. Но има и нещо, което не съм ви казал още – аз съм евреин по произход. Знам какво са направили хората тук за спасяването на българските евреи, слушал съм разкази от моите баба и дядо. Преди време прочетох в една книга подробности около събитията тогава и бях много развълнуван. Това ме свързва със страната и народа ви по много специален начин. От друга страна, като много чувствителна личност, мога да усетя дълбоката доброта и добронамереност на българите.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00