Виктория Василенко: Завърши една изключително успешна година за мен

Снимка: личен архив

Научих се да бъда сама, научих се да работяв изолация“ и да се чувствам добре в този процес – така Виктория Василенко определя най-ценното, което е получила през 2016-а. През отминалата година младата пианистка продължи обучението си в авторитетен колеж, спечели престижна награда, направи записи за БНР, изнесе концерти у нас и по света. Получила образованието си при известни педагози в България и Испания, тя винаги е имала солидната подкрепа на семейството си – Ася и Александър Василенко, уважавани пианисти и педагози.

Съвсем наскоро към наградите от международни конкурси Виктория добави още една – първа награда на конкурса „Джордже Енеску“ в Букурещ (на името на известния румънски композитор, цигулар, педагог, пианист и диригент). Блестящото представяне там ѝ отвори нови възможности.

Конкурсът „Джордже Енеску“ се провежда в „Атенеума“ – една изключително красива зала, с прекрасна акустика и атмосфера – разказва Виктория. Там се провежда също и ежегодният фестивал „Енеску“. Едноименният конкурс е веднъж на две години и съвпада по време с фестивала. Както знаем, това е едно от най-престижните музикални състезания от години насам. Последното издание беше за пиано, виолончело, цигулка и композиция. Авторитетно жури оценяваше нашите изпълнения, а конкуренцията беше много силна. Провежда се в четири тура, като след всеки отпадат половината кандидати. Когато започна, бяхме 35, а аз бях единствената жена, която стигна до полуфинала. Това е най-големият международен успех в моята биография досега. След тази победа ме очакват много хубави събития – концерти и различни ангажименти. Освен първата награда спечелих и специалната награда на оркестъра и диригента Джон Акселрод, която ще ми донесе няколко концерта в Севиля, с Кралския оркестър на Севиля.

От есента на 2016 г. Виктория Василенко учи в Белгия – ето и още подробности:

Близо до Брюксел – във Ватерло, се намира музикален колеж, носещ името на кралица Елизабет (Queen Elisabeth Music Chapel), в който бях приета през май 2016 г. Този колеж не само предоставя страхотни условия за подготовка. Може да се каже, че в някаква степен това е специална музикална агенция, тъй като ръководството на колежа постоянно организира концерти на своите възпитаници в Белгия, Германия, Франция. За мен това е нещо съвсем ново и съм развълнувана изключително много. През последната година се срещнах с интересни личности, работих с големи педагози и се запознах с нови хора. Мисля, че се промених и като човек, и като музикант. Най-ценният урок, който получих, е, че трябва да се приспособявям бързо към всяка ситуация. Научих се да бъда сама, да работя „в изолация“. Рано или късно на всеки му се налага да преживее същото – да работи сам и да развива собствената си преценка за това какво би искал да направи като музикант и какво всъщност прави. Беше наистина голямо предизвикателство. Надявам се да съм научила този урок.

След победата в Румъния, Виктория взе участие в международния фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен, където изпълни Концерт за пиано и оркестър в ре минор, BWV 1052 от Й. С. Бах, заедно с Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, диригент – Пламен Джуров. Същото произведение, но със СО на БНР и маестро Джуров, тя записа за фонда на нашата медия.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00