Евгения Радославова: С вдъхновение и упоритост може да постигнеш всичко

Снимка: личен архив

Евгения Радославова е изпълнител с активна концертна дейност. България, Германия, Унгария, Тунис, Израел са само част от страните, в които е била на сцената като солист или като част от различни камерни състави. Родена е в България, но от десетилетия живее в Австрия. Получава магистърска степен в Университета за музика и изящни изкуства – Виена, където в момента преподава.

Дипломира се в две специалности – концертно пиано при проф. Ноел Флорес и камерна музика при проф. Аведис Куюмджян. Преди това е завършила с отличие и златен медал НМУ „Любомир Пипков” и НМА „Панчо Владигеров”, а неин учител е забележителният български пианист и педагог проф. Антон Диков. В „българския си период“ става лауреат на конкурсите в Сенигалия (Италия), Общобългарско състезание, Национален конкурс „Светослав Обретенов” и „Усти на Лабем” (Чехия).


През последните години редовно преподава в майсторски класове, член е на жури в различни международни конкурси за млади изпълнители, записала е няколко компактдиска. Сред най-успешните ѝ проекти е албумът „Фантастия“, осъществен заедно с Михаел Крен – австрийски класически саксофонист, един от най-известните в Европа млади инструменталисти от младата генерация. Програмата от албума „Фантастия“ е представяна в различни страни на Европа и навсякъде е посрещната с интерес от меломани и специалисти.

Ето и още подробности за съдържанието на диска – разказва Евгения:

Евгения Радославова и Михаел КренЗаписахме произведения сопран и алт саксофон, които са премиера както за Австрия, така и за Европа. А някои пиеси досега не са записвани за саксофон и пиано. Например известната Сонатина за пиано от Равел, която записахме в обработка за сопран саксофон и пиано. Също и Сонатата за обой и пиано на Пуленк, която обработихме за сопран саксофон. Дискът съдържа и творби, създадени в оригинал за саксофон. Например Рапсодията на Клод Дебюси. Тя има интересна история – композиторът я пише за американската саксофонистка и меценатка Елис Байер Хал, която не е имала много добри инструментални възможности и  Дебюси се съобразява с това в соловата партия. По-късно различни композитори правят обработки на същото произведение и всеки добавя по нещо към партията на саксофона. В камерния вариант, който изпълняваме, оркестровата партитура е предадена с доста трудна фактура и затова много рядко се записва. Същото важи и за Фантазията на Хектор Вила Лобос – в клавирната партия има почти неизсвиряеми неща. Този компактдиск беше приет много възторжено от публика и критика, музиката беше излъчена многократно по австрийски, немски радиостанции, в България също. Получихме много добри критики в пресата. Премиерните концерти в Австрия бяха много успешни, по-късно представихме програмата в различни страни на Европа – Германия, Словакия, Италия, Русия. В България гостувахме на Салона на изкуствата в НДК и в програмата на Международния фестивал „Аполония“ през миналата година. Радваме се, защото дуото ни е съществува само няколко години – от 2014-а. Тогава беше първият ни концерт заедно и веднага установихме изключително музикално единомислие.

Наред с участията в български фестивали, през миналата година Евгения и Михаел Крен взеха участие в благотворителни концерти у нас, а през 2017-а имат покани за различни фестивални и концертни изяви в Украйна, Русия, Чехия, Португалия. Освен в Университета за музика във Виена, Евгения има класове по пиано и в различни музикални учебни заведения.

Преподавам на различни възрасти и нива – продължава тя. Особено интересно е с по-възрастните, които тепърва започват да се учат. Имам ученици в пенсионна възраст, някои от тях работят с огромно въодушевление и желание. Което доказва, че няма възраст, ако човек иска да се развива. Работата ми с тях затвърди убеждението, че с упоритост и вдъхновение всичко може да се постигне. За тях, както и за по-малките ми ученици записах една поредица „Пиано, пиано“, която също намери одобрението на публиката. Първият диск, в който изпълнявам кратки романтични и импресионистични пиеси, беше сред десетте най-продавани компактдискове в Германия. В същата поредица е съвместната ни програма с флейтиста Матиас Шулц също кратки и лесни за изпълнение произведения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00