Йоцов кларинет секстет – музика от различни епохи, изпълнена от великолепни музиканти

БНР Новини
Снимка: личен архив

Един добър изпълнител може да направи чудеса, стига да е в подходяща среда и да свири музиката, която харесва. Накратко казано, това е „тайната” на прекрасните инструменталисти в „Йоцов кларинет секстет”. Формацията изпълнява музика от композитори, представители на различни стилови направления – от Бах, Чайковски, Римски-Корсаков до транскрипции на песни от репертоара на Джо Кокър, Queen, джаз, поп, етно…

Създадохме групата съвсем спонтаннно – казва Борислав Йоцов, основател на секстета. – Аз съм преподавател в НМУ и НМА в София, имам прекрасни ученици и студенти. Винаги свиря с тях на продукции и концерти. Мисля, че това е едно от важните неща в обучението – учителят да свири с ученика си на сцена, не само в клас. Да покаже на практика това, което преподава по време на уроците. Така се израства най-добре – когато имаш пример пред себе си. Някъде около 2011 г. сред възпитаниците ми бяха сегашните членове на секстета. Идеята тръгна от един концерт на класа, после започнахме да трупаме репертоар, да поемаме различни ангажименти. Оказа се, че Явор Гайдов – баскларинетистът, прекрасно разписва ноти, прави аранжименти. В един момент почувствах, че в този вид съставът е малко ограничен и реших, че трябва да добавим пиано и кахон.

Пианистът в групата е Теодор Петков-Тото, джазмен, автор на някои от пиесите и аранжиментите в репертоара. На кахон е колоритният Пиеро Епифания от Перу. Формацията е мобилна и често броят на изпълнителите е повече от шест, но те не променят името и́.

Боби Йоцов, както всички го наричат, е от голямо семейство на музиканти. Майка му Рина Ранджева беше пианистката, а баща му Георги Йоцов десетилетия беше първи обой на Софийската филхармония.

Примерите за мен винаги са били преди всичко вкъщи, а класиката и джаза бяха част от живота ми. Моят брат Христо Йоцов – известен барабанист, композитор и аранжор, е по-голям от мен. Музикантите, с които свиреше заедно, идваха у дома. Израснал съм с тях – пианистите Боян Воденичаров, Антони Дончев и много други. Тогава те бяха още ученици в Музикалното училище, след това студенти. Струваха ми се невероятни музиканти, гении, всъщност те и до днес са такива.

„Йоцов кларинет секстет” е първата подобна формация у нас. Как музикантите подбират репертоара си – отново разказва Боби Йоцов.

Дали свиря класическа програма от моята библиотека или правим нови, модерни пиеси, критерият за техния подбор е само един – да стигнем до публиката. Според мен това е най-важното. Много хора, дори качествени музиканти, се водят единствено от своето мнение, опитвайки да го наложат на слушателите. Аз съм привърженик на принципа, който е един от основните в изграждането на музикалната фраза – т.нар. „въпрос – отговор”. Младите музиканти също дават идеи. Това е съвместна работа. Макар да свирим и музика с импровизационен характер, ние от кларинетната секция (не говоря за пианиста и кахониста) не сме импровизатори – всичко е строго изписано в партитурата, но имаме свободата да украсяваме мелодичните линии, да измисляме нови неща в момента на изпълнението.

Освен фестивални участия, „Йоцов кларинет секстет” има активна концертна дейност. Следващият концерт е на 8.02 в Студио 5 на НДК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00