„Опитвам се да намеря своите корени, да дам обратно преживяната красота…”

Елица Александрова представя своите „Песни от Тракия“

„Ехо от древната реч“, „Струните на сърцето“, „Изгубеният рай“, „Девойко мари хубава“ – това са част от пиесите, включени в сборника „Песни от Тракия“ (Songs from Thrace). Написани са така, че могат да бъдат изпълнени на класическата педална арфа, както и на все по-често използвания старинен вариант на инструмента безпедална арфа. Автор на музиката е Елица Александрова.

„Песни от Тракия“ ще бъдат представени с мултимедиен спектакъл в късния следобед на 4 февруари в „Сити Арт Марк Център“. Входът е свободен. Изданието е в два варианта – на български и на английски език. Редактор е нашата известна арфистка Анжела Маджарова. Тя е и първият изпълнител на пиесите. В концертната част на спектакъла участват още три изпълнителки на арфа – Весела Тричкова, Яна Дойнова и авторката. Някои от произведенията ще прозвучат във вариант за соло арфа, както са в сборника. Други са преработени за по-голям състав, в който Елица е включила виола, виолончело и перкусии. Ще има визуални ефекти, а между отделните музикални изпълнения ще прозвучат стихове от български поети – Николай Лилиев, Бистра Сирин и др.

Любопитен факт – това е първият сборник с пиеси за арфа от български композитор, разпространяван от престижни компании и сайтове, посветили дейността си на този инструмент. И няколко думи за Елица Александрова – професионалното ѝ ежедневие е свързано със създаване на приложна музика. От около десет години работи като композитор и аудио дизайнер в международна фирма за електронни игри. Писала е музика за реклами, а също – към филми и един театрален спектакъл. Завършила е НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ в София, в класа на проф. Атанас Куртев. За времето в Академията Елица споделя: Получих сериозно образование не само като пианист, но и в различни теоретични дисциплини. С лекота правех аранжименти по молба на мои колеги. Постепенно започнах да композирам, а арфата беше моя мечта.

Идеята да напиша тези пиеси се зароди съвсем спонтанно – продължава Елица. – Бях поканена да акомпанирам на арфа представянето на книга от Роман Кисьов. Така написах първата пиеса "Ехо от древната реч", тя звучеше като акомпанимент на неговите стихове. През годините съм писала доста песни за различни изпълнители. Реших да ги направя в инструментален вариант, но не за пиано, въпреки че съм пианистка, а за арфа. Според мен арфата е инструмент, много по-близък до сърцето, много по-нежен и въздействащ. Аз съм пианистка, а на арфа свиря малко повече от две години под ръководството на г-жа Анжела Маджарова. Опознавайки този инструмент бях вдъхновена да осъществя идеи, които съм имала през годините. Някои от пиесите са в песенна форма – т.нар. куплетно-припевна. Това обяснява първата част на заглавието на сборника. А Тракия за мен е събирателен образ на нашето древно минало, неизменна част от образа на България. Не съм се опитвала да цитирам преки заемки от българския фолклор. По-скоро музиката пресъздава това, което чувствам към родината си, към нейната история и култура. „Песни от Тракия“ е опит да намеря своите корени в „изгубените“ светове, останали извън познатото време и пространство, да събудя в себе си наслояванията на родовата памет. Опитвам се да дам обратно преживяната красота и възторг, пречупени през личното ми творческо виждане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00