Веско Ешкенази, Людмил Ангелов и албумът им в духа на „свободното танго“

Снимка: архив

Какво е албумът „Танго“? Преди всичко разчупване на рамките както в музиката, така и в самите нас. Главната линия, която следваме, е контрастът между познатото и това, което предстои да открием. Думи на известния цигулар Веско Ешкенази за новия албум на дуото Ешкенази-Ангелов. Шестнадесетте пиеси, записани в диска, следват логиката на концертна програма – подбрани са така, че да „държат“ вниманието на слушателя от първия до последния тон. Включени са творби от Карлос Гардел, Ариел Рамирес и Хулио Сандерс. Но най-значителна част (13) са от Астор Пиацола, поставил началото на „нова ера“ в танго музиката.

Някои от заглавията са непознати и показват Пиацола в съвсем различна светлина като автор. Но дори и добре познатите му танга ние изпълняваме, водени от духа на "свободното танго" – „Либертанго“ – казва още Веско Ешкенази. Албумът има дълга история. Трябва да кажа, че инициативата, а и подбора на по-голяма част от пиесите дължим на Людмил. Знаем, че тази музика е безгранична, толкова много произведения има в жанра, че е трудно да си представим дори. Разбира се, аз също участвах в този процес, който никак не беше кратък. Както се казва, по-голямата част от айсберга е под повърхността на водата и остава невидима. Така беше и с подготовката на диска „Танго“. Миналата година поставихме начало на изявите ни с тази програма. Билетите за първия концерт бяха разпродадени изцяло и се наложи да го повторим. За нас това беше наистина прекрасно, много се радвахме на интереса на публиката към нашата танго програма. Съвсем логично дойде и идеята за национално турне в някои градове на страната ни, за да може повече хора да чуят музиката на живо. През април планираме концерти в Габрово, Варна, Добрич, Хасково, а по-късно ще посетим Бургас, Пловдив.

Албумът „Танго“ излиза официално на музикалния пазар след седмица – на 13 февруари. Той беше представен още през 2016 г., около успешните концерти на дуото със същата програма. С него музикантите взеха участие и в кампанията за пострадалите от с. Хитрино – Людмил и Веско присъстваха на благотворителен базар, раздавайки автографи на своите почитатели, а средствата от продадените дискове предоставиха в помощ на хората от шуменското село.

Едва ли е необходимо да припомняме, че и двамата изпълнители са със сериозна кариера и многобройни професионални ангажименти. Людмил Ангелов има активна концертна дейност, води майсторски класове у нас и в различни страни по света. Той е основател и артистичен директор на два фестивала – Международен музикален фестивал (Толедо, Испания) и „Пиано екстраваганца“ (София). Дългогодишен концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, Веско Ешкенази изнася концерти и като солист. През 2016 г. световноизвестните музиканти отбелязаха 20 години от първия си концерт като дуо. Веско Ешкенази разказва за началото.

Познавахме се и преди това, но не бяхме имали случай да свирим заедно. Срещнахме се по настояване на моя баща, също музикант, дълги години беше първи кларинетист на Софийската филхармония. Незнайно защо той беше решил да ни събере. Още от първата репетиция „се разбрахме“, получи се. Не след дълго свирихме на първото издание на фестивала, който Людмил организира в Толедо. Това беше и първият ни рецитал, който аз си спомням много добре и до ден днешен. Разбира се, нашата програма извън дуото е много напрегната. Концертмайстор съм на Концертгебау оркестър вече много години, той постоянно има ангажименти като солист, преподава. Но винаги, когато се събираме, това за нас е истински остров на едно трудно за обяснение чувство. Ние наистина много добре се разбираме на сцената, освен това сме и приятели. Когато планирам през годината репетиции и концерти с него, винаги гледам към тези моменти като на един „остров на великолепието“, ако може така да се каже. Наистина е нещо много специално.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00