„Великолепната петорка” на саксофонистите от Биг бенда на БНР в концерта „Mr. Sax”

| обновено на 14.02.17 в 18:21
Снимка: БНР
Концертът „Mr. Sax” е на 15 февруари и е първият от цяла поредица, в която ще можем да чуем всички от радиосъстава. Не е тайна, че инструменталистите в оркестъра са сред най-популярните имена от българската джаз сцена. Не са малко и авторските проекти, които създават някои от тях. Тук не бива да пропускаме името на Антони Дончев – диригент на Биг бенда, пианист и композитор с много награди и дългогодишна световна кариера. Солистите в концерта са Васил Енчев, Димитър Льолев, Петър Момчев, Борис Петров и Атанас Хаджиев.

Инициирахме поредица, в която да се вгледаме в отделните групи от оркестъра – казва Антони Дончев. – Започваме със саксофонната група, затова съм озаглавил концерта „Mr. Sax”. Гордо мога да кажа, че петимата саксофонисти от бенда, са сред елитните музиканти в България. Аз се опитах да ги предизвикам да се представят не само като инструменталисти, тъй като повечето от тях пишат музика, имат авторски албуми и т.н. Някои от тях ще изпълнят свои пиеси, аранжирани специално за концерта. Сред тях са Димитър Льолев, Петър Момчев. Други аранжираха пиеси от джаз репертоара, които харесват – като Васил Енчев например. Борис Петров пък разви темата на една пиеса за биг бенд, нарича се „Мастодон“. Пиесата на Димитър Льолев „Родопология“, дала име на неговия авторски албум, ще прозвучи, оркестрирана от Васил Спасов.

С всички тези прекрасни саксофонисти съм свирил в различни формации, извън Биг бенда. Мога да кажа, че сме много близки, дори бих използвал думата приятели. Това се отразява и на общата ни работа в оркестъра, защото всеки един проект носи нещо различно, обогатява музикантите и те идват на репетициите в Първо студио, заредени с нова енергия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00