„Пътуващият хор“ от Франция с концерти в Пловдив и София

БНР Новини
Снимка: личен архив

„Le Chœur Voyageur“ е основан в гр. Бордо от студенти по етнология и музикология, възпитаници на Université de Bordeaux Montaigne. От самото начало хорът си поставя задача да изнася по два концерта месечно в Южна Франция, в селища, чиито жители сравнително рядко могат да се радват на хоровото изкуство. Младите музиканти решават също да посещават по една страна годишно, да опознават музикалната ѝ култура, да се срещат със свои връстници и колеги. Оттам и името на състава – „Пътуващият хор“. Посещението у нас е в сътрудничество с два хорови състава, с които ще делят сцената. В Пловдив – с Академичен народен хор към АМТИИ с диригент проф. Костадин Бураджиев и в София – с „Христина Морфова“, непрофесионален женски хор към читалище „Д-р Петър Берон“ с 80-годишна история и богата творческа биография.

Ето какво сподели Таня Никлева – диригент на хор „Христина Морфова“:




Хор „Христина Морфова“
За нас е сериозно предизвикателство, но и чест да имаме съвместен концерт с този университетски хор. Френският състав е много добър, с много добра професионална подготовка на хористите, с интересен и труден репертоар. Постарали сме се в нашата част от програмата да включим произведения от съвременни български и чужди автори, ортодокс, творби, писани специално за нашия хор и разбира се – български фолклор.




Диригент на „Пътуващия хор“ е Алексис Дюфор, който представи колегите си за Радио България. 

Нашият хор е основан през 2004 г. Освен концертите във Франция, досега сме се срещали с публиката в няколко страни – Португалия, Испания, Германия, Италия, Мароко, Великобритания, където имахме концерти в Лондон и др. Някои хористи са студенти в Консерваторията на Бордо, но има и учители по музика, ученици… Хорът обединява хора с различни интереси. Всички певци са между 18 и 30 години – това е задължително условие. Репертоарът ни е много голям, изпълняваме образци от световната хорова музика от Ренесанса до наши дни, религиозни произведения, старинна музика, традиционни песни на различни народи от Европа, Африка, Северна и Южна Америка.




Лайла Серано, една от хористките, е сред основните инициатори на пътуването до България. Преди време чух песни на „Мистерията на българските гласове и се влюбих в тях – разказва Лайла. След това се срещнах с проф. Бураджиев, участвах в курс по вокална подготовка при него. Влюбена съм и в музиката на група „Оратница“, на прекрасния хор „Космически гласове“ с диригент Ваня Монева и още много други български музиканти. От Лайла научихме и кои са българските песни в репертоара на „Пътуващият хор“ – „Седенкарска“ (музика Петър Льондев), „Полегнала е Тудора“ (музика Филип Кутев) и „Момне ле, мари хубава“ (от сборник „Родопски народни песни“).

Карен Кулакян, също участник в хора, допълва:

Повечето от хористите, а ние сме 37, не знаят много за България и за културата на вашата страна. За всички ни е интересно да дойдем тук, да научим повече, да чуем българска музика. Ето защо част от нашето турне е в Пловдив, там имаме един концерт, заедно с Академичния хор в Академията за музикално и танцово изкуство. Искаме не само да се изявим и да покажем част от нашия репертоар пред българската публика, но и да се запознаем с местни музиканти, да научим повече за фолклорната традиция, да обменим музика с колегите си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00