„Аз и сърцето ми сме едно” в подкрепа на детското творчество и образование у нас

БНР Новини
Снимка: архив

Влада Томова живее в Ню Йорк заедно със съпруга си Крис Раел, известен американски музикант, и малкия им син. Като изпълнител представя българска и балканска народна музика, сефарадски мелодии и авторски композиции. През последните няколко години все по-често е в България, заедно с малкия Александър. Убедена е, че така детето и́ по естествен път ще се приобщи към българските си корени. Преди време сред българчетата в Ню Йорк стана много популярна нейната „Песничка за азбуката”, създадена, за да улесни обучението на децата, които посещават българското училище “Млади български гласове – Ню Йорк”. По-късно тази песничка се разпространи и в България. Най-новата и́ авторска композиция е „Аз и сърцето ми сме едно”. Песента и клипът, заснет в България, бяха публикувани официално на 3 март – националния празник на страната ни.

"Това е песен, която се роди съвсем спонтанно в самолета, по време на мое пътуване между София, Ню Йорк и Сиатъл – разказва Влада. – Текстът започна от чувството, че напускайки България, оставям част от сърцето си, от себе си на родната земя. Отново по време на пътуване, но този път към България, започна да се ражда и музиката, беше много вълнуващо. Поводът тогава да отида в София беше концерт в БНР. След него влязохме в студио с моите прекрасни музиканти от българската ми група и записахме песента. Получихме много бързо подкрепата на Би Ай Телевизия и веднага заснехме и клипа на едно от любимите ми места в София".


Влада сподели още, че тази година за първи път организира конкурс "Това, което правя", предназначен за проекти, свързани с детското творчество и с образователни програми. Могат да участват училища, читалища, детски градини, центрове за работа с деца и пр. За да илюстрират дейността си, участниците трябва да изпратят видео и фото материали. Най-добрите ще бъдат разпространени чрез социалните мрежи и медиите, а победителят ще получи финансова подкрепа от средства, набрани от продажбата на песента "Аз и сърцето ми сме едно".

"Като човек, който живее зад граница, имам желание да подкрепя България, която ми е дала жизнения тласък, където съм отгледана и възпитана. След представянето на „Песничката за азбуката“ в някои детски градини в страната, бях много впечатлена от работата на детските педагози, които с ентусиазъм и всеотдайност понякога с оскъдни материални ресурси, но с огромна любов работят с децата, като по този начин градят бъдещето на България. А българските деца са фантастични. Мисля, че организирането на конкурса е една много добра кауза. Чрез него работата на децата и педагозите ще бъде забелязана от много повече хора в България. Уверена съм, че ще привлечем вниманието и на българските общности в чужбина, които чрез създаване на български съботно-неделни училища, също се стремят да запазят своя национален дух. Всички приходи от продажбата на песента за една година след издаването й ще бъдат дарени на учебното заведение или читалище, което бъде избрано на първо място, с цел подпомагане на програмите му, свързани с работа с деца".

Кандидатите, които досега са изпратили своите презентации не са малко, но Влада очаква те да се увеличат до края на месеца, когато изтича определеният срок.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00