„Скици от Испания” – първо изпълнение у нас

Снимка: архив
На 16 март, в Първо студио, Биг бендът на БНР ще представи за първи път у нас „Скици от Испания” (Sketches of Spain) на Гил Евънс – джаз пианист и бендлидер. Той създава пиесите между 1959 и 1960 г. за и заедно с големия тромпетист Майлс Дейвис, който избира да работи с него като аранжор и композитор. Сътрудничат си в няколко проекта. По същото време са направени и записите с оркестъра на Евънс. През 2003 г., според списание Rolling Stone, „Скици от Испания“ се нарежда сред 500-те най-добри албума на всички времена. В него звучи „Аранхуес“ на Хоакин Родриго, пиеса на Мануел де Фая, испанска народна песен и две пиеси на Евънс. Тази необикновена програма ще чуем благодарение на Антони Дончев, диригент на Биг бенда на БНР. Завладян от музиката и изпълнението на „Скици от Испания“ още от първото слушане, след време той се свързва със семейството на Гил Евънс и така се сдобива с партитурата.
  Произведението е нещо като запазена марка за сътрудничеството между Майлс Дейвис и Гил Евънс – казва Антони. – Получило е безброй изключителни оценки от критиката и много награди. Според самия Майлс това е една от връхните точки в неговата кариера. Записано е на дългосвиреща плоча и в нея има само пет пиеси - изключително минималистично написана, аранжирана и изпълнена музика, създадена без всякаква показност. Музика, която „се забива” директно в душата ти. Това е за мен голямото изкуство – когато загърбваме показността и се опитваме да създаваме нещо, което има дълбочина.

СнимкаСолист в концерта е Росен Захариев-Роко (тромпет и флюгелхорн). Получил образованието си в НМУ „Любомир Пипков“ – София и консерваторията в Ротердам, той няколко години живя и активно работи в Бостън и Ню Йорк. След това се завърна на българската сцена, част е от различни формации и проекти. Той е обичан и ценен от колегите и от публиката заради забележителните си качества на инструменталист и неизменния стремеж да говори със свой глас, според собствените му думи. Как се чувства в ролята на Майлс Дейвис – ето и неговия отговор:

Чувствам се като себе си, но усещам присъствието на Майлс Дейвис, защото той живее в музиката. Макар че вече имам „своя глас“ като изпълнител, влиянието на Майлс върху мен е много голямо. Играя си като на люлка между оригинала и моето виждане. Толкова ми харесва начина, по който той свири, че не ми е трудно „да отида там“. Но все пак балансирам с това, което чувам в себе си, не свиря дословно нещата. Интересно е, че дълги години аз го слушах, но не можех да го чуя истински. Георги Дончев (контрабасистът) ми говореше в продължение на няколко години за Майлс, а аз все отговарях, че той прави много грешки, че свири фалшиво… Оказа се, че има музика, до която трябва „да дораснеш“. Влиянието на Майлс в стила ми на свирене винаги е било в съчетание с влиянието на много други джаз изпълнители, композитори. Според мен, ако някой иска да не повтаря своите предшественици, това е ключът – да слушаш много изпълнители, но да се научиш да чуваш най-вече себе си. Много се радвам, че отново ще свирим заедно с Биг бенда на БНР. Прекрасно е това, което се случва откакто Антони Дончев пое нещата в свои ръце. Толкова звезди и светила в джаза бяха солисти в програмите на оркестъра. Това неимоверно повишава нивото на музикантите, а и те не спират да работят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00