Спомен за голямата певица Надка Караджова

Славеят е своеобразен символ на световната певческа слава на Надка Караджова, изразен чрез блестящия и́ сопранов тембър, с емблематичните и́ песни „Драгана и славея”, „Славей ми пее”, както и със създадения от нея квартет „Славей”. Името и́ се откроява сред легендарните български певци, носещи знака на изключителната българска гласовитост.
Надка Караджова е родена в с. Три водици, Пазарджишко. Потомка е на стар музикален род, в който всички пеят, а народната музика озвучава селското ежедневие и празници. Едва 15-годишна, на фестивал на художествената самодейност в гр. Пловдив, тя е забелязана от композитора Филип Кутев, основател и ръководител на фолклорния ансамбъл, който днес носи неговото име. През 1953 г. Надка вече е част от престижния състав, на който посвещава 40 творчески и житейски години. Славен момент от певческото и́ битие е тримесечното излъчване на песента „Заблеяло ми агънце” в предаване на радио BBC – Лондон през 1979 г. Интересът е толкова голям, че следва издаването на грамофонна плоча с включени две песни, една от които е този запис, но под заглавие „Блеещите балкански агънца”. Музикален фурор предизвиква и едно от концертните турнета с квартет „Славей” в Япония, където са издадени поредица албуми „Българското многогласие” с изпълнения на ансамбъл „Филип Кутев”, солови записи на Надка Караджова, квартет „Славей”, сестри Бисерови. Песента и́ „Пиленце пее” е включена в японските учебници и децата я изучават в часовете по музика. С уникалния си глас и умението да пее в ансамбъл Надка Караджова има изключителен принос за успехите на „Космически гласове” и „Големите български гласове” – хоровете, на които също е била солистка. Фондът на БНР притежава около 300  солови записи от нейния пазарджишки репертоар. Забележителна е вокалната и́ техника при бавните жетварски песни с характерното за този стил „почукване на гласа”. Надка Караджова е носителка на най-престижните държавни отличия „Кирил и Методий”, „Стара планина”, призовете: „Златно перо”, „Нестинарка” и др. През март отбелязваме 80-годишнината от рождението на голямата певица. В навечерието на един от концертите по този повод, състоял се в БНР, Светла Караджова, дъщерята на именитата певица сподели:

За мен това е празник на българския дух, празник на българския фолклор – тази нейна 80-а годишнина. Трябва да се говори за нея и нейното поколение – певиците, които за първи път изпълниха българския фолклор на всички престижни сцени.  Това е една изключителна мисия. Те имаха големия талант, но и шанса да го направят. Майка ми казваше, че българският фолклор е като храм. В него трябва да се пристъпва с много уважение и преклонение пред мъдростта на нашия народ. Трябва внимателно да се подхожда към него. Тя казваше още: „Трябва да бъдеш добър, защото лошите стават грозни хора”. Добрината на човек се изписва на лицето. И тази нейна усмивка, с която се обръщаше към хората, искаше да ми покаже, че добрината е най-силното оръжие. Тя направи и едно мини общество с желание и много любов – това е квартет „Славей“. Някога Филип Кутев казваше, че не всеки става за камерно изпълнение. Трябва да имаш точен слух, много дисциплина, бързо да се учи дадено произведение. Но тя беше човекът, надарен с тези качества. С голямо удоволствие и отговорност продължавам мисията на квартет „Славей“. Възстановяваме стари нейни песни, обработени от Филип Кутев. Ще продължим с песни на Красимир Кюркчийски, Стефан Драгостинов, Коста Колев. Много от концертите тази година са посветени на нея. В момента работим с поп изпълнители за бъдещи изяви. Инвестираме много усилия в проекта „Площадна музика“ - летни концерти, посветени на 80-ата и́ годишнина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00