ppIANISSIMO’ 2017 – музика от началото на ХХ век до наши дни, представена от няколко поколения изпълнители

Снимка: ppianissimo.info

На 24 март започва двадесетото издание на Международния фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO, организиран от едноименната фондация. Основател е проф. Стела Димитрова-Майсторова – артистичен директор до миналата година, когато „предаде щафетата“ на проф. Борислава Танева и Илия Граматиков. Програмата на предстоящото издание е замислена като истински празник, който ще събере съмишленици от различни страни, представители на различни култури.

По традиция концертите са в Първо студио на БНР, а нашата медия е съорганизатор. Подробности за програмата научаваме от Илия Граматиков, настоящия артистичен директор на фестивала.


Решихме да направим представителна извадка", да подберем най-добрите изпълнители, участвали през годините. Това, което проф. Стела Димитрова-Майсторова залага още в самото начало е популяризирането на съвременната музика. Известен е парадоксът - стиловете от нашата историческа конкретност са по-далечни за нас от нас, в сравнение с по-старата музика. Това е една от каузите, които следваме – съвременни произведения на изключително високо ниво, предоставени от  изключителни имена, а концертите са безплатни за публиката. Новост е продължителността на фестивала - три седмици. Имаме и съпътстваща програма от майсторски класове в НМУ Панчо Владигеров" и три концерта и един майсторски клас в Националното училище за музикални и танцови изкуства „Добрин Петков“.  Най-важното - ще завършим с концерт, на който самата Стела Димитрова ще отбележи 70-а си годишнина. Гости в тази програма са нейни ученици с успешна кариера у нас и в чужбина. Защото тя не само е основала този престижен фестивал, не само е изпълнила огромен репертоар и десетки световни премиери. Тя е и всеотдаен педагог, създал своя школа. Нашата кауза има много аспекти, но най-важното е да предоставим високо качество, което да бъде опозиция на тези комерсиални времена, в които живеем.

На 2 април е джаз концертът на Антони Дончев (пиано), Росен Захариев (тромпет) и Павел Терзийски (глас), който поддържа линията на импровизираната музика в програмата на фестивала. А на 31 март ще чуем Мария Мартинова (пиано) и Сирил Гарак (цигулка) с програма от произведения на Любомир Денев, Мирослав Данев, Густаво Бейтелман и др.

Зад каузата на ppIANISSIMO застават редица национални и международни институции Министерството на културата, Столична община, посолствата на няколко страни, Унгарски културен институт и др.  – казва още Илия Граматиков и продължава с представянето на програмата – Ще открием фестивала с избрани изпълнители от миналогодишното издание. Анна Кристенсон (пиано) и Аннастина Малам (мецсопран) са подготвили интересна концептуална програма, в която ще представят шведски композитори. Ще изпълнят и три песни от Борислава Танева (световна премиера). В събота (25.03) е концертът на изключително финия интерпретатор Габор Чалог, който беше в програмата на "Пианисимо" през 2013 г. Той ще представи класици на унгарската музика през ХХ век, ще има и майсторски клас в НМА. На 26 март представяме творби от млади български композитори, живеещи в чужбина в изпълнение на студенти от НМА. Пиесите са написани специално за 20-годишнината. Бих искал да отбележа концерта на Магдалена Лиса (1.04), която ще изпълни пъстра панорама на съвременната полска музика от последните десетилетия. Този концерт е с подкрепата на Полския културен институт у нас. През третата фестивална седмица идва най-голямата звезда на холандската сцена Ралф ван Раат. Патрон на концерта е посланикът на Холандия в България. Към него ще се присъедини Камелия Миладинова, която от години живее и успешно се изявява в Холандия. Те ще представят клавирни пиеси, които имат и интересна хореография. Прекрасните дами от „Абсолют трио“ от Швейцария също са подготвили различни по характер произведения. Широк спектър от жанрове и стилове от ХХ век до наши дни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00