Мирослава Кацарова е творец, чийто музикален свят непрекъснато се изпълва с нови предизвикателства, поставени от самата нея. След огромния успех на албума Cinema, посветен на любими песни от любими филми, сега тя е готова да представи съвсем нов и различен проект, съставен от известни поп и рок песни, но поднесени в джаз версии. Първият концерт е на 29 март в Sofia Live Club, а на 1 април същата програма ще чуят и пловдивчани в Bee Bop Café. Ето какво сподели тя за този проект:
Този нов концертен проект кръстих The New Standards – с препратка към албума на Хърби Хенкок от 1995 г. The New Standard. В него обаче множественото число липсва, защото той за първи път се опитва да назове по този начин новите стандарти, които се превръщат в тенденция тогава. Асоциацията е с т. нар. "джаз стандарти", които той и най-големите имена от световната сцена ни предлагат от 30-те години на м.в. И в този свой албум Хенкок предлага нови такива стандарти. Не само той, но и много други музиканти посягат към поп и рок песни, като ги „препрочитат на ново“ в джаз варианти. Разбира се, всеки влага в своите версии нещо различно, но вдъхновено от джаза.
В The New Standards джаз певицата Мирослава Кацарова избира песни на Майкъл Джексън, Massive Attack, Kings of Leon, Radiohead, Аланис Морисет, Джон Ленън, Ейми Уайнхаус, Стиви Уондър, Джони Мичъл, Стинг, Sixpence None The Richer. Музикантите, с които и този път тя работи, са Мирослав Турийски – пиано, Веселин Веселинов-Еко – бас, Христо Йоцов – ударни и Николай Карагеоргиев – китара. На въпроса защо се е спряла точно на тези песни, Мирослава отговори така:
Лично избрах тези песни по много причини. Разбира се, най-вече защото са ме докоснали по един или друг начин в даден момент от живота ми. Някои от музикантите, чиито песни съм избрала тук като Майкъл Джексън, съм слушала много отдавна, а други като Джони Мичъл например, никога не съм спирала да ги слушам. Масив Атак и Рейдиохед пък са групи, които преоткрих. Това е проект, който отдавна ми се искаше да създам. През годините съм правила отделни песни по този начин, но не събрани в едно и със специални аранжименти, които направи пианистът Мирослав Турийски, с когото работя отдавна. Програмата се получи стилово доста пъстра. Не се стараем да променяме жанрово песните, защото това би означавало да ги лишим от тяхната душа. Задачата ни е, от една страна, да се придържаме към нашата стилистика, а от друга – да се придържаме към оригинала на пиесата, такава, каквато хората я познават.
Какво да очакваме след концертите на 29 март в София и на 1 април в Пловдив, отговаря отново певицата:
Предвиждам да запиша тези два концерта и да чуя какъв е материалът. Ще имаме още няколко концерта през лятото и есента. Ще продължим да записваме това, което правим, и накрая наистина би могло да се получи една добра продукция. Изкушавам се да я издам, но още е рано да се говори за това, тъй като всичко е свързано и с уреждане на авторските права върху песните, които сме избрали. Сега ми е по-интересно какво ще се получи на живо.
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..