Започва „Европейският музикален фестивал”

На откриването на фестивала Оркестърът на Класик ФМ радио ще представи Концерт за три пиана и оркестър от В. А. Моцарт със солисти Георги Черкин, Виктория Василенко и Григор Паликаров.
Снимка: архив

„Европейски музикален фестивал” – 2017 се открива официално на 29 март и ще продължи до 6 юни. Това е седемнадесетото издание на форума, чийто организатор е екипът на музикална агенция „Кантус Фирмус” , а съорганизатор – Министерството на културата. Създаден е през 2001 г. с идеята да поддържа жив интереса на публиката към непреходните ценности, които класическата музика пренася през времето. В програмата му са гостували световноизвестни артисти, сред които са Миша Майски Найджъл Кенеди, Гидон Кремер, Пинкас Цукерман, ансамбъл „Кремерата Балтика”, Камерен оркестър на Концертгебау, Литовски камерен оркестър, „Московски виртуози”, Симфоничен оркестър на Москва „Руска филхармония” с диригент Дмитрий Юровски… Не са малко и звездните имена на български музиканти от различни поколения Светлин Русев, Людмил Ангелов, Александрина Пендачанска, Пламена Мангова и др.

Представянето на съвременни трактовки на добре познати образци, както и включването на рядко изпълнявани произведения също е една от постоянните линии, които следват организаторите. Фестивалът подкрепя и младото поколение български изпълнители. Едно от доказателствата за това е първият концерт в афиша. Солисти на Оркестъра на Classic FM радио в Концерт за три пиана от Моцарт са Григор Паликаров, Георги Черкин и Виктория Василенко. Трябва да отбележим, че Григор Паликаров ще се изяви и в обичайната си роля – той е диригент на цялата програма. Ще чуем също Концерт за две пиана в до минор от Й.С. Бах в изпълнение на Виктория и Георги. Младият им колега Емануил Иванов, носител на наградата на „Кантус Фирмус” от конкурса „Млади виртуози“ ще бъде солист в Концерт за пиано в ре мажор от Хайдн.

Тази година над 250 музиканти ще се изявят на сцените на фестивала, а чуждестранните гости пристигат от Германия, Италия, САЩ, Македония. Сред тях е Смесен хор на университета Bucknell (САЩ) с диригент Бет Уилър, Давид Орловски трио (Германия) и др.

Класика, но от незабравими образци в джаза поднасят Камелия Тодорова и JP3 в проекта A Song For You, в който са включени песни от репертоара на Били Холидей, Ела Фицджералд и др. Към детската аудитория е обърнат проектът „Петя и вълкът” по музика на Сергей Прокофиев, който ще бъде представен от ансамбъл WindArt и артисти – балетисти от Държавния музикален театър. Предвидени са също така дискусии, както и майсторски класове. Вече приключи майсторският клас, ръководен от Веско Пантелеев-Ешкенази. Концертмайсторът на „Концертгебау”, който е сред традиционните гости в програмата на „Европейския музикален фестивал“ ще чуем в програмата „4+4 – „Годишните времена” от Вивалди и Пиацола. А Мила Георгиева е подготвила камерна програма, заедно с пианиста Петър Петров.

На 24 май, както всяка година, изявени български дейци на културата и изкуството ще получат „Златното перо” – награда, която се присъжда по инициатива на радио Classic FM и галерия „Макта”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00