„Тумбаито“ започва поредица концерти със „златни“ български песни

Снимка: личен архив

Преди няколко години салса формацията „Тумбаито“ издаде албум с български поп песни от „златните“ за жанра десетилетия – 60-те, 70-те и началото на 80-те години на ХХ век. Заглавието на колекцията носи името на групата, а концертният вариант продължава да се радва на голям интерес сред почитателите й.

Музикантите споделят, че постоянно обогатяват репертоара си от стари хитове, повечето от които са абсолютно непознати на младото поколение българи. Те са от репертоара на известни наши изпълнители и звучат в „латино прочита“ на „Тумбаито“, по думите на Калин Вельов – създател на групата. Известен перкусионист, той е специализирал в латино отдела на Ротердамската консерватория, основава формацията през 2007 г. От него научаваме подробности за новата поредица:

Всеки месец ще правим концерти с този репертоар, наши гости ще бъдат изпълнители от онова време. Много се надявам да убедя Маргрет Николова да вземе участие в някой от концертите. Тя присъства на промоцията на албума ни и заедно с Мартин Ташев изпя „Ропотамо“, на композитора Атанас Бояджиев, текст Радой Ралин. Беше невероятно преживяване. Тя е над 80-те, но е толкова жизнена, че публиката я аплодира на крака. В процеса на подготовка на различните ни изяви ще добавяме още песни. В сряда, 29 март е първият концерт от поредицата. Освен „Ропотамо“, публиката ще чуе „Нетърпение“, отново на Атанас Бояджиев, изпята за първи път през 60-те години от Росица Николова. Ще изпълним и „Урок по танци“ на легендарния актьор и певец Стефан Воронов, „Една девойка ме попита“ и още много други. Имаме и две авторски композиции на „Тумбаито“, няколко кубински пиеси. Различното е, че тези концерти ще бъдат изнасяни в театър – това е Сити Марк Арт Център, бившето кино „Левски“ на бул. „Мадрид“. Обстановката е „театрална“, всичко е направено модерно, озвучаването е много добро.


Какво е да изпълняваш песни, докоснали сърцата на поколения и останали в историята на българската поп музика? Отговорът отново е на Калин Вельов.

Предизвикателство е, наистина. Песните са записани в оригинал със специфичното за времето звучене и с онова „белкантово вибрато“ като основен маниер на пеене, при това в изпълнение на първите звезди на българската естрада. Разбира се, ние правим нашия „латино прочит“, а и певецът на „Тумбаито“ Мартин Ташев има чудесни гласови възможности. Той е тромпетист, работи в Биг бенда на БНР, има много добра техника на дишане и добра професионална подготовка. Освен това, отново подчертавам, ние правим латино вариант на песните и така ги преобразяваме, че често слушателите не могат да ги познаят веднага. Нашият стил е изчистен, песните са много приятни за слушане. Добавяме към тях част на вокална импровизация, която е много характерна за този стил – първо пее групата като бек вокали, после певецът импровизира с текст, добавен от нас или взет от оригиналния. В групата е известният тромпетист Мишо Йосифов, както и пианистът Милен Кукошаров, те правят аранжиментите. В брас секцията е още Милен Петров (тромпет) и Димитър Стоев (тромбон). С нас е и Борис Таслев – единственият латино басист в България, който свири на специфичния за тази музика „бейби бейс“. Христо Ганев на конги и аз на тимбалес сме ритъм секцията. Времето ще покаже колко ще бъдат концертите. До началото на лятото ще направим няколко концерта, ще продължим през есента. Тази година се навършват 10 години от създаването на „Тумбаито“. Първият ни концерт беше в Първо студио на БНР и беше излъчен чрез сателит в няколко европейски страни. Искаме в края на тази година да отбележим това събитие с концерт и нова авторска песен. Такива са плановете, надявам се да ги осъществим. Всички в групата са много търсени изпълнители и трудно се събираме за репетиции, но поводът си заслужава.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00