Започва конкурсът „Млади виртуози”

Снимка: yvcompetition.org

Днес е концертът на Софийска филхармония, с който се открива Международният конкурс „Млади виртуози“. Солисти са лауреати от двете предишни издания, отличени и със специалната награда на престижния оркестър – цигуларката Ели Чой и пианистът Асен Танчев. Ели Чой е носител и на голямата награда „Откритие на конкурса” през 2015 г.

Тринадесетото издание на състезанието започва на 1 април, а прослушванията са в камерна зала „България” и концертната зала на НМУ „Любомир Пипков”. За младите виртуози престоят дни на изпитание и емоции, а столичната публика може да проследи тяхното представяне.
Щастливи сме от големия интерес към конкурса – споделя г-жа Милка Митева, основател и артистичен директор на „Млади виртуози”. – Тази година имаме кандидати от всички континенти – общо 35 държави. Те ще се състезават в специалностите цигулка, виола, флейта и кларинет. Конкурсът вече е добре известен в Северна и Южна Америка, Япония и Южна Корея, както и във всички европейски държави. Младите хора, които с много любов и отговорност са подготвили своето участие, пристигат със своите педагози от Италия, Сърбия, Германия, Македония и др. Това са хората, които ще пишат музикалната история през следващите много, много години. „Млади виртуози” е единственият български конкурс, който е член на Европейския съюз на младежките музикални конкурси – EMCY . В специализираните журита отново са известни чуждестранни и български музиканти  - Дора Шварцберг, Светлин Русев, Захар Брон, Борислав Йоцов, Анатоли Кръстев, Стефан Попов и др., доказали себе си и на световния концертен подиум, и като преподаватели. Журито ще изнесе концерт на 5 април, а гала концертът на лауреатите е на 8 април. Надявам се не само жителите, но и гостите на София да изпитат истинско удоволствие от тези музикални събития.

Част от престижа на всеки международен конкурс е успешното развитие на неговите лауреати след като са били отличени, убедена е г-жа Митева.

Следим с интерес пътя на участниците в конкурса. Например цигуларката Моне Хатори вече има своята световна кариера, спечели много отличия по цял свят, но биографията ѝ започва с това, че първата ѝ международна награда е от конкурса „Млади витуози". Ели Чойс също бележи големи успехи след 2015, когато се представи блестящо. Сега пристигна специално от САЩ за концерта на откриването. Радваме се на това, което правят тези млади артисти. Благодарни сме и за постоянната подкрепа на фондация „ Америка за България” – наш генерален спонсор. Патрон на конкурса е кметът на София г-жа Фандъкова. Традиционно ни подкрепят фондациите „Св.Св. Кирил и Методий” и „Българска памет”, големи фирми, имаме и частни дарители. Наши партньори са авторитетни национални медии, а за трета поредна година конкурсът ще се излъчва в реално време по интернет от нашия сайт.

В рамките на конкурса традиционно се провеждат творчески срещи, майсторски класове, а от тази година състезанието по цигулка ще носи името на големия български цигулар проф. Георги Бадев, а състезанието по кларинет на проф. Сава Димитров, известен наш кларинетист и педагог.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00