Дамска камерна формация „Te Deum Аdoramus“ – 20 години на сцена

БНР Новини
Снимка: личен архив

На 22 април, с концерт в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ в София, дамската камерна хорова формация „Te Deum Adoramus“ ще отбележи 20 години от своето създаване. Дългогодишен корепетитор на Детския радиохор, след напускането на тази длъжност Теодора Димитрова сбъдва една своя мечта. Пианист и диригент, тя събира порасналите вече момичета от световно признатия български радио хор в своя формация. Така вече 20 години заедно изграждат интересен, но труден за изпълнение репертоар. С гласове и с талант те умеят да печелят сърцата и на публиката, и на критиците навсякъде по света. Конкурси, фестивали, записи – това е само част от живота на момичетата от „Te Deum Adoramus“. Под диригентската палка на Теодора Димитрова този дълъг период е минал неусетно и за нея, и за тях. Кое е най-важното, което се е случило за това време, разказва диригентката:




По принцип всичко, което се е случило за тези 20 години, е важно. Но конкурсите бих сложила на преден план, тъй като те изграждат характера на колектива, важни са за повишаване нивото на хора, за популярността му. При явяване на такива музикални състезания човек си „сверява часовника”. На конкурси всеки се стреми да покаже най-доброто от  това, което е направил. Затова и най-интересните неща се виждат точно на такива места. Хоровото изкуство и в Европа, и в Америка, и в Далечния Изток не спира да се развива, и точно конкурсите са местата, на които това може да се види. Друго много важно за този период е репертоарът ни – много голям, разностилен и интересен. Изпълняваме съвременна музика като има пиеси, специално написани и посветени на нашия състав. Една такава композиция ще изпълним на концерта ни на 22 април в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ от 18.00 часа. Тя е написана от ирландския композитор Стивън Гарднър, казва се „Невинни“ и е по стихове на Аксиния Михайлова, в превод на английски. Пиесата е композирана от него специално за 20 годишнината ни. Той също ще присъства на концерта ни. През годините имахме много ползотворно сътрудничество с акад. Николай Кауфман. Много негови песни изпълнихме във времето, издадохме и диск с творби, написани от него. Посветихме на творчеството му концерти по повод 80-ата и 90-ата годишнина на композитора. Имаме хубава професионална връзка с холандски хорови състави, които имат афинитет към нашия фолклор. Правили сме проект с поп и джаз музика, отделно имаме издаден диск с ортодоксални творби. Да не забравяме и песните от Добри Христов. Така че, всеки един запис, концерт, конкурс или участие на фестивал за нас си тежи на мястото и бележи развитието на камерната дамска формация.



Какво ще чуе публиката на 22 април в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ от 18.00 часа, споделя отново Теодора Димитрова.  

За този концерт се спряхме на емблематични за състава ни творби. Освен пиесата „Невинни“, за която споменах, има още две премиерни пиеси. Но като цяло в програмата съм включила знакови за хора композиции, сред които са Adoramus te Christeна Орландо ди Ласо,Laulusild“ на Вельо Тормис, Miserere на Ева Угалд, „Нине отпущаешина Добри Христов, „Молитва” на Георги Попов, „Пицикати“ на Александър Танев, „Есенен път“ на Иван Спасов, „Черешо льо“ на Николай Кауфман – все любими за нас произведения. Затова и сега ще ги изпълним.

Сборен албум с еврейски песни на Николай Кауфман е последният записан проект на Te Deum Adoramus. Предстоят записи и в БНР. А през есента на 2017-а дамската хорова формация ще има изяви отново в Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00