Камелия Тодорова и Живко Петров представят концерта A Song for You

Снимка: архив

На 26 април, в зала „България” в столицата, примата на българския джаз Камелия Тодорова, заедно с един от най-изявените български джаз пианисти Живко Петров и неговото трио JP3, ще представят изцяло нов проект, озаглавен A Song for You. Концертът е част от фестивала Sofia Jazz Peak, който е в афиша на „Европейския музикален фестивал”. Подробности научаваме от Живко Петров:

Ще представим джаз стандарти, неизпълнявани от нас досега, както и любимите песни на Камелия от 80-те години, преаранжирани от мен. От 2009 година не сме работили съвместно. Досега с нея имаме записани два албума – „Перли“, който излезе през 2001 година и беше акустичен, за пиано и глас.  Feels Like е вторият, който излезе през 2008 г. с поп песни, преаранжирани от мен като джаз стандарти. Изпълнението е на трио JP3 – освен мен, то включва Веселин Веселинов-Еко – бас и Димитър Семов – ударни. След толкова години се събираме отново в зала България. Както казах, ще да представим джаз стандарти в нов вид, както и обичани от почитателите на Камелия Тодорова песни от началото на соловата й кариера. Сред тях са творби на композитори като Тончо Русев, Александър Бръзицов, Вили Казасян и много други. За мен е чест и голяма отговорност да ги представим по един различен начин.

Камелия Тодорова е сред най-добрите български джаз певици. До момента има издадени 9 албума, а кариерата ѝ на сцената продължава вече почти 40 години.  Тя  е изградила свой стил, а талантът ѝ позволява да пее в различни стилове – джаз, поп, рок, соул, фънк и ар енд би. „Не ме гледай така, момче“, „Прошепнати мечти“, „Теменуги“ са сред песните, които ще останат в родната музикална съкровищница. Нейната звезда изгрява още през 1980 г., когато печели Голямата награда за изпълнител на фестивала „Златният Орфей”. През годините певицата е работила с музиканти като Людмил Георгиев,  Милчо Левиев, Антони Дончев, Румен Тосков, Живко Петров, Ангел Заберски-син, Симеон Щерев, Теодоси Спасов и др. В кариерата си може да се похвали със съвместни изпълнения с джаз легенди като Стан Гец и неговия оркестър, групата на Чарлз Мингъс. Била е на една сцена с имена като Сара Вон, Майлс Дейвис, Били Престън, Луи Белсън и др.  Камелия Тодорова е първата българска певица, подписала договор със западна компания – Virgin Records. Тя издава два нейни сингъла – Bursting at the Seams (1985 г.) с продуцент Роджър Тейлър от Queen и нейната версия на класическия хит на Арита Франклин Chain of Fools(1986 г.)

Живко Петров е един от открояващите джаз пианисти на българската сцена през последните 20 години. Освен като музикант, създал свое място сред най-добрите джазмени като изпълнител и композитор, той е особено популярен и като аранжор. Работи с имена като Лили Иванова, Белослава, Мирослава Кацарова, Хилда Казасян, Камелия Тодорова… Има съвместни клавирни проекти с други пианисти – Ангел Заберски-син, Георги Черкин, Иван Янъков.  Един от най-успешните му проекти е с неговото трио JP3. Имат издадени няколко албума, а музиката създадена от Живко Петров в който и да е жанр – джаз или поп, се радва на много голямо признание и уважение от страна на неговите почитатели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00