Георги Корназов представя няколко свои проекта в България и Франция

Снимка: kornazov.com

На 13 юни, на сцената на Студио 5 в НДК ще се състои премиерата на проекта, озаглавен съвсем семпло – „Антони Дончев&Георги Корназов”. Нека припомним, че Георги Корназов е един от най-добрите ни тромбонисти, който от години живее във Франция.

Това е моя авторска музика, която записах преди две години заедно с бразилския пианист Леонардо Монтана в албума „Съзнание“ – споделя той. – Предложих на пианиста Антони Дончев да я представим в България и миналата години имахме нещо като предпремиера в джаз клубове в София и Будапеща, но официалната премиера е на 13 юни в Студио 5. Макар да не сме го обявили по този начин, за първи път ще изпълним проекта в завършен вид. В него е включена моя музика и две пиеси от Антони. Предизвикателство е да се музицира в дуо, изпълнителят е изложен на много повече рискове. Съвсем различно е, когато на сцената си обграден с повече хора. Друг нов проект е този, който осъществихме с Живко Петров трио. Не бяхме работили с Живко от много години. Сега написах нови пиеси, той също предостави свои пиеси. Ще представим общата ни програма в началото на август в Бургас и на 30 август в Созопол – на Международния фестивал на изкуствата „Аполония“, на който не съм свирил повече от 10 години.

Между концерта с Антони и августовските ангажименти в България, Георги Корназов ще бъде във Франция, където също има интересни изяви. В гр. Сен Рафаел на Средиземно море ще проведе майсторски клас с ученици от музикалното училище в града. Майсторският клас ще завърши с два концерта. На единия Георги ще свири заедно с учениците. В другия – заедно с преподавателите в училището. Тромбонистът е написал две нови сюити – по една за всеки концерт. След това Георги ще вземе участие в джаз фестивала, който се провежда в Сен Рафаел, заедно с една от своите френски формации.

Проектът се нарича „Брас спирит“ („душата на медните инструменти“ или „медна душа“). Инструментите са тромбон, тромпет, акордеон, барабани и сузафон (инструмент, който е характерен за т.нар. marching bands). Формацията съществува от 2015 г. Изчаквам музиката, която изпълняваме „да узрее“ в процеса на свиренето – като младо вино, оставено да отлежи и да добие повече дълбочина и същност. Написах една сюита в ре мажор – ре минор. Това е концепцията на този проект. Преработих го и за биг бенд нарича се „Отражения“. На френски е -miniscence. Това е игра на думи. От  една страна réminiscence означава реминисценции, отражения. От друга, това тире, което съм поставил, пояснява концепцията ми – произведението е в „ре“ и обединява малки сцени (мини сцени – miniscène). Говорих с Антони Дончев – диригента на Биг бенда на БНР, който изяви желание да го включи в програмата на оркестъра. Надявам се да покани и някои от солистите, с които работя. Най-новото, което направих е това френско-българско трио, с което направихме турне из България. В него сме заедно с българския джаз певец Петър Салчев и един прекрасен френски пианист Армел Дюпа. Доста интересно се получи и се надявам да продължим да работим с това трио. По инициатива на Петър Салчев една българска поетеса написа стихове по моя музика. За мен това е съвсем ново – никога досега не се е случвало мои инструментални композиции да се превърнат в песни. Идеята е да се превърне в по-голям проект, в който да се включи симфоничен оркестър.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00