Проф. Моллова представя участниците в своя клас по интерпретация в НБУ

БНР Новини
Снимка: личен архив

На 20 юни е заключителният концерт на участниците в класа по клавирна интерпретация и камерна музика на проф. Милена Моллова. Проектът се осъществява от Департамент „Музика“ на Нов български университет. Изключителна подкрепа в провеждането на курса е оказало ръководството на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, предоставяйки залата за заключителния концерт. Нека припомним, че проф. Моллова е един от най-изтъкнатите български изпълнители и педагози.

Дебютът ѝ със Софийската филхармония е на 13-годишна възраст – изпълнява Концерт за пиано № 3 от Бетовен под диригентството на Саша Попов. В самото начало на своето обучение има шанса да попадне при големи музиканти от ранга на Димитър Ненов, Панка Пелишек. Завършва Московската консерватория в класа на Емил Гилелс. Печелила е награди на някои от най-престижните конкурси по света, а концертната ѝ дейност продължава повече от шест десетилетия. Проф. Моллова има и внушителен педагогически опит.




Много дълги години ръководих департамент „Музика“ в Нов български университет, а сега съм редови преподавател – разказва проф. Моллова. – Тази учебна година получих покана да направя клас по интерпретация по пиано и камерна музика. Приех с голямо удоволствие. В началото се явиха около 20 студенти и ученици от Пловдив, София и др. Но някои не издържаха на темпото. Наистина не е лесно за тях – всеки месец правим концерт с различен репертоар. Сега имам 12 – 13 прекрасни млади изпълнители, с които ще направим заключителния концерт в една от най-хубавите камерни зали в София – концертната зала на Националното музикално училище в София. Мога да кажа, че учениците и студентите идват с радост и удоволствие на нашите занимания. За тях това е малко по-различен поглед към интерпретацията. Освен солистите, които ще чуе публиката, има няколко камерни състава – три клавирни дуа, както и едно клавирно трио. Много се надявам, че съм полезна не само на младите изпълнители, а и на политиката на Нов български университет за разширяване полето на работа и на въздействието на изкуството върху по-широк кръг от хора. Финансовата подкрепа за курса е осигурена от Фонд за стратегическо развитие към настоятелството на НБУ.

Проф. Моллова представи и някои от младите изпълнители, както и репертоара, подготвен от тях:

Сред творбите, които сме подбрали, има много интересни неща. Например дуото Анастасия Кръстанова и Дария Петрова изпълнява цикъла „Детски игри“ от Жорж Бизе. Малко е известен фактът, че майсторът на операта е създал и доста произведения за пиано. Това са интересни и ярки пиеси, никак не са лесни. Дуото Анжела Тодорова и Яна Петрова пък ще изпълни „Майка ми гъската“ от Морис Равел – прекрасна музика, създадена за 4 ръце и после оркестрирана от автора. Не искам да пропусна и триото на Анжела Тодорова (пиано), Ева Гигова (цигулка) и Симеон Шиндаров (виолончело). Те вече години свирят заедно и се „спояват“ все повече и повече. Моята цел беше да ги накарам да кажат своето мнение за произведенията, които свирят, дори то да не покрива общоприетото.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00