„Красив звук“ в пъстрата програма на концерта „Еуфония“

БНР Новини
От ляво на дясно: Марио Ангелов, Цветан Троянски и Огнян Весков
Снимка: личен архив

Музика от различни времена и стилове, изпълнена на инструмент, чието име означава „красив звук“ ще чуем на 31 октомври в Първо студио на нашата медиа. Идеята за проекта е на Цветан Троянски, който има богат опит с медните духови инструменти. Първата му среща с тях е в сравнително ранна възраст, когато в ученически оркестър се научава да свири на бас флигорна. По-късно завършва с тромбон Националното училище по изкуствата в Плевен и АМТИИ - Пловдив. Известно време е свирил в Софийския духов оркестър, но на тенор хорн (меден духов инструмент от семейството на саксофоните).

Цветан е тромбонист в Биг бенда на БНР от 1996 г., но за тази програма е избрал еуфониума. От същия оркестър са неговите партньори Огнян Весков – китара и Стефан Кожухаров – перкусии. Заедно с тях на сцената ще бъде и Марио Ангелов – пианист, продуцент на СО на БНР. Както вече стана ясно, в центъра е еуфониумът – инструмент, подобен на тубата, който свири в по-висок регистър. Независимо от добрата традиция, установена у нас в областта на духовите оркестри, той не е особено популярен в България, но по света ще го чуем в най-различни инструментални ансамбли и жанрови превъплъщения. Привлечен от красивия му тембър, Цветан преди време си купува такъв инструмент и започва да свири на него като хоби, според собствените му думи.


Еуфониумът се използва предимно в така наречените marching bands в САЩ, в някои страни в Азия, във Великобритания… – разказва изпълнителят. – Присъства и в партитурите на отделни симфонични произведения например "Планетите" на Густав Холст. Името идва от гръцки и означава "красив звук". Съвсем умишлено подбрах репертоар, който е много пъстър в стилово отношение. Искам да покажа, че този инструмент може да бъде използван в различни жанрове класика, аржентинско танго, рок, чардаш. Държах да има и българско произведение, затова в програмата намери място и едно хоро.


Някои от пиесите, които ще изпълним, са преработки за еуфониум, направени от различни музиканти. Други направих аз. Независимо от това, че проектът е мой, пианистът Марио Ангелов веднага прегърна идеята и направо се влюби в красивия тембър на инструмента. Огнян Весков и Стефан Кожухаров също имат незаменима роля. Стефан се включи на малко по-късен етап и затова няма да го видите на афишите. Дължим големи благодарности на Мая Райкова – музикален продуцент в радиото, както и на екипа на „Музикална къща“
БНР, подкрепили идеята и нейното осъществяване.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00