Три вечери джаз край Дунава

БНР Новини
Борис Петров на сцената на „Джаз фест Русе“
Снимка: Ruse Jazz Fest

След броени дни в рамките на три вечери Русе ще бъде домакин на четиридесет и второто издание на „Джаз фест Русе“. Това е най-старият български джаз форум, създаден от Петър Петров-Парчето през 1978 г. След неговата кончина през 2013-а традицията е продължена от сина му, саксофониста Борис Петров. Какво могат да чуят джаз меломаните от 16 до 18 ноември:



Първо ще споделя за Ангел Заберски квинтет, с чиято програма започва фестивалът тази година – разказва Борис. Аз работя с него от 25-30 години и много добре съм запознат с таланта му като композитор. Той предимно пише за биг бенд като формат, но разбира се, по-камерните състави също са сред приоритетите му. В случая е в квинтет, заедно с Михаил Йосифовтромпет, Стоян Янкулов – ударни, Борис Таслев – контрабас и с мен. Публиката ще чуе негова обработка на арията Nessun dorma (Никой да не спи) от операта Турандотна Пучини. В друга пиеса „Сладка чубрица“, Ангел е вплел фолклор с джаз, „Хип хоп реге“ пък е в коренно различен стил пиеса. Така че програмата на Ангел Заберски квинтет, с която откриваме „Джаз фест Русе“, е много пъстра.

Ангел Заберски
Постарал съм се стилистично да структурирам вечерите на музикалното събитие. Още един квинтет ще чуем на 16 ноември – „Хоризонти“, съвместен френско-български проект, представен от цугтромбониста Георги Корназов. Той живее и работи във Франция повече от 25 години и сега гостува в Русе с френски музиканти – Жофроа Тамизие – тромпет, Маню Коджиа – китара, Марк Бюронфос – контрабас и Кристоф Марге – ударни. Георги Корназов е солирал с биг бенда на БНР, а вече се превръща и в един от най-изявените джаз композитори.

Френската линия с българско участие ще продължи и през втората фестивална вечер с участието на певицата Маги Алексиева-May (Мей), която ще гостува с французите Жан-Шарл Батистела – пиано, Тома Кордоли – бас и Александър Готие – ударни. А преди тях на сцената в „Доходното здание“ ще се качат музикантите от „Фънкалеро“, родна фънк формация, създадена от пианиста Васил Спасов и, за щастие на феновете, възобновила своята концертна дейност. В нея свирят Димитър Льолев – саксофон, Мирослав Иванов – китара, Радослав Славчев – бас и Георги Барков – барабани.

„Фънкалеро“


Чест гост на нашия джаз фестивал – продължава Борис Петров е диригентът на Биг бенда на БНР Антони Дончев. Той ще свири със своята отворена формация 3UP, но в случая е квартет и ще бъде 4 UP, в състав Росен Захариев-Роко – тромпет, Михаил Иванов – контрабас и Атанас Попов – барабани. Мишо е млад музикант, много талантлив басист, който живее и работи от няколко години в Италия.Сега за първи път ще участва на русенския джаз фестивал.

Антони Дончев
Събитието ще завърши с испанския състав Patax, който ще покаже огнени фламенко ритми, смесени с джаз и поднесени в компанията на танцьорка. Публиката може да очаква много силни емоции, типични за испанската култура.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00