„Мистерията на българските гласове“ с различен звуков профил

БНР Новини

След концерти у нас и в няколко страни на Европа, в началото на 2018 г. „Мистерията на българските гласове“ ще издаде нов албум. Основан преди 65 години, световноизвестният хор никога не е преустановявал срещите си с публиката по света. Създаден е по идея на Георги Бояджиев – главен редактор на „Народна музика“ в БНР. През 1975 г. излиза първият диск със записи на състава. Диригент е Дора Христова, продуцент – Марсел Селие. Албумът „Мистерията на българските гласове“ поставя началото на изключително успешна поредица със същото заглавие. Това е и името, което женският народен хор приема през 1997 г. Според Бояна Бункова, изпълнителен продуцент на новия албум, предстои да чуем хора в съвсем нова светлина. Бояна е учила право в СУ „Св. Климент Охридски“, а след това – в Лондон и САЩ. Избира да специализира в областта на авторското право. Почти десет години живее в Калифорния, където работи като адвокат. Паралелно с това основава и ръководи българския офис на независима продуцентска компания. Родена е в Кърджали, където учи цигулка и свири в детски струнен оркестър, а изпълненията на „Мистерията на българските гласове“ винаги са привличали вниманието ѝ. Всички са чували за този хор – казва тя. Но много мои приятели – и българи, и чужденци, често ме питаха защо не могат да намерят нави записи, да ги чуят на концерт. Така постепенно в мен се роди идеята за албума, но истинската работа започна през 2015 г.

Солистка в новата продукция е Лиса Джерард – австралийска певица, композитор на филмова музика. Изгряла като част от групата Dead Can Dance, през 2000 г. (заедно с Ханс Цимер) тя печели „Златен глобус“ за музиката към филма „Гладиатор“. В албума на прочутия народен хор участват и българинът SkilleR – световен шампион по бийтбокс, както и немският перкусионист Дейвид Кукерман, който от дълги години работи с Лиса Джерард.




Бояна БунковаПредложих на Петър Дундаков да напише произведения за хора – продължава разказа си Бояна. Той е млад композитор, но има опит в класическата хорова и оркестрова, а в миналото – и в поп музиката. За мен това беше подходящият човек, който да промени малко посоката, да направи звученето на известния състав по-достъпно за младото поколение. В Щатите има меломани, които са с прекрасни впечатления от „Мистерията…“, помнят техните концерти там. Случвало ми се е да попадам на хора, които добре ги познават. Преди време отидох в куриерски офис, за да изпратя нещо до България. Момчето, което работеше там, беше на около 20 г. Когато разбра, че съм от България каза, че е влюбен в песните на „Мистерията…“ Беше много приятно да го чуя. Разбира се, има голям потенциал за разширяване на аудиторията в САЩ, а и в страните от Европа. Това е нашата цел, опитваме се да я постигнем с новия проект. Той включва и чужди автори. Освен солистка, Лиса Джерард е съавтор в няколко песни. Поканихме и ирландския композитор Джулс Максуел. Някои от произведенията са изцяло авторски, други са базирани на фолклорни образци. Използвани са също танцови мелодии, но с добавен текст. Хорът пее в съпровод на различни инструменти, което също е новост и много променя обичайното звучене, получи се по-скоро World Music.



В София, в зала „България“ и в Пловдив имахме два много големи концерта заедно с Лиса Джерард, на които представихме новия репертоар. Последваха изяви в два белгийски града, в Холандия, Италия. Догодина, след издаването на албума, ще направим голямо турне в Европа.




Лиса Джерард




СнимкаИнструменталният съпровод е поверен на известни изпълнители – Петър Миланов (китара), Христина Белева (гъдулка), Костадин Генчев (кавал) и Димитър Карамфилов (контрабас). Музикален продуцент на проекта е композиторът Петър Дундаков. В началото на декември ще бъде разпространен първият сингъл, озаглавен Pora Sotunda, както и видеоклип към него. Трудно е да кажем какво означава Pora Sotunda, тъй като словосъчетанието е на език, измислен от Лиса Джерард. Но звученето определено напомня tribal music. Какъв е характерът на останалите песни от колекцията ще научим през март 2018-а, когато излиза новият албум.

Снимки:
Нели Куртева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00