Добрин Панайотов за ОНМ на БНР – с любов, благодарност и възхищение

БНР Новини
Снимка: shumen.bg

Оркестърът за народна музика при БНР отново е подготвил интересна програма. Концертът е на 23 ноември от 19.30 в Първо студио на БНР. Посветен е на Добрин Панайотов – диригент на състава почти десет години – от 1978 до 1986 г. и от 1988 до 1990 г., когато се установява в Германия. Поводът за този музикален празник е 70-ият му рожден ден. Бившият диригент на оркестъра ще сподели диригентския пулт със своя млад наследник Димитър Христов – постоянния ръководител на състава.



Много се радвам, че колегите ми от БНР си спомнят за мен – споделя Добрин Панайотов. – Имаме общи спомени, макар че малко музиканти са останали от онова време. Всички са прекрасни оркестранти. Искам да изразя огромното си удоволствие от работата с този състав при подготовката на концерта. В програмата са включени творби на ярки композитори, които съм изпълнявал като диригент. Разбира се, започвам с Коста Колев, който за мен е гений в областта на обработките, а също и прекрасен акордеонист.




В програмата ще прозвучат и произведения от Димитър Христов, Георги Андреев, както и от по-старите майстори – Димитър Трифонов, който живее в САЩ и също е бил диригент на ОНМ на БНР.

Ще изпълним и моята „Възрожденска ръченица“ – продължава Добрин Панайотов, написана по повод тържествата за 1300-годишнината от създаването на България. Тогава (1981 г.) основах и ансамбъл „Шумен“. Знае се, че Шумен (родният ми град) е бил възрожденски център, затова и ръченицата се нарича така. Данислав Кехайов ще изпълни песен в обработка на Милчо Василев, Янка Рупкина – обработки на Коста Колев. Когато бях в България, Теодосий Спасов изгряваше, а сега е звезда. Радвам се, че той ще завърши концерта с „Ръченик“, обработка на Стефан Мутафчиев.




Ето и повече подробности за „българския период“ на Добрин Панайотов:

Поста на диригент на оркестъра поех от Коста Колев, след тримесечен конкурс. Бяхме десетина кандидати. Правехме анонимни записи, а председател на журито беше големият диригент Васил Стефанов. Оркестърът много ми помогна, защото свиреше с ентусиазъм когато аз бях на пулта. Как ги спечелих? Бях се хванал на бас с гъдуларя Атанас Вълчев – концертмайстор тогава, че ще изпълня на цигулка неговата прекрасна „Кюстендилска ръченица“. За три дена я научих и спечелих баса. След това пътят ми към музикантите беше „постлан с рози“. Оркестърът ми повярва. Не беше лесно, защото те бяха истински светила в народното изпълнителско изкуство Атанас Вълчев, Стоян Величков, Никола Атанасов, Господин Станев, Иван Варимезов, все инструменталисти, които носеха оригиналния стил на изпълнение. Като главен диригент на съществуващия тогава Ансамбъл на БНР работех и с хора, който по-късно прие името „Мистерията на българските гласове“. Тогава там бяха големите народни певици Янка Рупкина, Кремена Станчева, Калинка Згурова, Калинка Вълчева и др.

Добрин Панайотов е завършил дирижиране, композиция, цигулка и педагогика в Лайпциг (тогава в ГДР). Десет години е концертмайстор и диригент в Лайпцигския театър. След това работи в България, а през 1990 г. решава да се установи в Манхайм.

Там дирижирах хорове, с които многократно съм гостувал в България, Чехия, Унгария и др. страни. Между 1990 и 2000 г. организирах турнета на ОНМ на БНР и известни имена от рок музиката с програма „Рокът среща класиката“, която се приемаше много добре. В момента работя с хора на българската православна църковна община „Св. Петка Търновска“ в Манхайм, където съм диригент, иподякон и певец. Нашият епископ Антоний дори ще присъства на концерта – пристига от Германия специално, той много обича народната музика. Създадох и няколко музикални школи, в които се изучават различни инструменти, всички музикални стилове, теория и т. н.




Диригентът споделя, че никога не е преставал да се интересува от работата на ОНМ на БНР:

Това е състав с невероятни възможности, звучи компактно, музикантите свирят виртуозно. Прави впечатление, че изпълняват произведения, специално композирани за тях. Следя концертите на оркестъра и мога да кажа, че в това отношение той е много активен, програмите са интересни. Оркестърът е на изключително ниво, а Димитър Христов е композитор и диригент, когото неимоверно много ценя. Затова в края на концерта символично ще му предам своята диригентска палка – жест на уважение, възхищение и подкрепа. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00