Поредната интересна и любопитна програма в афиша на СО на БНР

БНР Новини
Снимка: Ани Петрова, БНР

Малко необичайна, но със сигурност интересна и любопитна е програмата на радиосимфониците в предстоящия концерт. Събитието е на 9 март от 19:30 ч. в зала „България“, диригент – Марк Кадин.

Солист е Александър Сомов – един от най-известните и най-успешни български изпълнители, в момента професор в Страсбургската консерватория, солист и водач на челите на Филхармоничния оркестър в същия град. Произведението, което Александър ще изпълни, е Концерт за виолончело и духови инструменти от Фридрих Гулда. Творбата на австрийския композитор (блестящ пианист и екстравагантна личност) е своеобразно отражение на неговите разностранни интереси. Наред с огромната си почит към написаното от Бах, Моцарт, Бетовен, Шопен, Дебюси и др., Гулда е силно повлиян от джаз, поп и рок музиката. Дори открива джаз клуб във Виена през 1955 г. В биографията му е и едно вълнуващо концертно турне с американската група Weather Report през 1972 г., записва албум с Чик Кърия в началото на 80-те, по същото време започва да изпълнява поп-версии на класически произведения. Дирижира изпълненията на свои творби, включително и Концерта за виолончело и духови инструменти. В началото на програмата са включени две брилянтни и несъмнено атрактивни оркестрови пиеси – Conga del Fuеgo Nuevo от мексиканския композитор Артуро Маркес и сюита към балета Fancy Free от Ленард Бърнстейн.

Марк КадинТова е първият концертен сезон на Марк Кадин като главен диригент на СО на БНР. Сътрудничеството му с радиооркестъра датира от 2003 г. и през годините не е прекъсвало. Получил образованието си в Музикалното училище и Музикалната академия, носещи името на сестрите Гнесини, Кадин е дирижирал Руския национален оркестър, Израелския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Словашкото радио, Кипърската филхармония, Филхармония „Артур Рубинщайн“ и редица други. През 1999 г., по покана на Владимир Спиваков, той застава на диригентския пулт на известния камерен оркестър „Виртуозы Москвы“.  От 2004 г. до 2014 г. е художествен ръководител и главен диригент на Красноярскския академичен симфоничен оркестър в Сибир, а след това (до 2016 г.) е диригент на Литовския симфоничен оркестър. Работил е с музиканти от ранга на Дмитрий Хворостовский, Михаил Плетньов, Борис Березовский, Денис Мацуев, Максим Венгеров, Вадим Репин, Виктор Третяков, Александр Князев, Александър Рудин и много други.




За мен е радост да работя със СО на БНР –
сподели диригентът за Радио България. – С тези прекрасни музиканти се срещаме всеки ден и се опитваме да вършим работата си добре. Професията ми е такава, че не знам какво ме очаква утре, затова е трудно да планирам живота си. Но мога да кажа, че да съм тук, да живея в София, ми харесва много повече, отколкото в Москва – доста „стресово място“. С радиосимфониците планираме работата си в съответствие с интереса на публиката. Стараем се да предлагаме разнообразни програми, а музиката, която звучи в нашите концерти да е интересна за максимално количество хора. Отделяме голямо внимание на изпълнението на творби от български композитори, както и на музика от съвременни автори, което е много важно, защото те обикновено са лишени от внимание. Стараем се да не допускаме това. Предстои ни пътуване до Шумен с програма от произведения на Брух и Панчо Владигеров, солист е проф. Минчо Минчев. Мисля, че концертите в страната са много важни, тъй дават възможност на публиката да чуе на живо изпълненията ни. Доколкото знам, досега радиооркестърът не е гостувал в този град. Ако наистина е така, то аз съм двойно радостен, че това е за първи път. И в бъдеще планираме всеки наш гост да е атрактивен за публиката. Основа на нашата работа е принципът, че ние не работим за себе си, а за публиката. Всичко, което е добро за публиката, е добро и за нас. Без да преминаваме определени рамки, естествено. Ако правим само това, което иска публиката, отиваме в друга крайност. Мисля, че успяваме да поддържаме добър баланс в това отношение.

Ето и важна информация за учениците от НМУ „Л. Пипков“ и студентите от НМА „Проф. П. Владигеров“, Департамент „Музика“ към НБУ и специалност „Музика“ към СУ – те могат да слушат концерта безплатно, необходимо е да покажат своята ученическа или студентска карта.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00