Поредица от концерти в памет на проф. Александър Танев

БНР Новини
Проф. Александър Танев (в средата) с Панчо и Любен Владигерови

През 2018 г. се навършват 90 години от рождението на проф. Александър Танев – композитор, общественик, човек с респектиращо образование и разностранни интереси, обичан преподавател и незабравим събеседник. Може би най-точно го характеризира изречение от негова биография, което гласи: „еуфоричната му природа съчетаваше логика, буен темперамент и обществена ангажираност.“ Израснал е в Хасково, където на 21 март ще бъдат изпълнени негови творби – първото събитие от цяла поредица по повод годишнината. Будапеща е родният град на проф. Танев, свързан с майчиния род. Там, в Българския културен център, също ще го почетат с концерт от негови камерни произведения. Проф. Борислава Танева, негова дъщеря, разказва за предстоящите концерти:




СнимкаЗапазването на паметта е една от най-важните задачи на всяко поколение. Ние не пристигаме „ей така“ на този свят. Продукт сме на предишен опит. Приносът на Александър Танев в българската култура от средата на ХХ век трябва да бъде съхранен и годишнината е повод неговото творчество да прозвучи. Много се радвам, че на всички места, свързани с дейността му, колегите реагираха с ентусиазъм, концертите обхващат няколко града на страната. Той истински обичаше Велико Търново и неведнъж е бил там по различни поводи. В старопрестолния град ще бъде честван в рамките на конкурса "Звукът на времето". В Пловдив негови произведения са включени в афиша на международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“. На 2 юни изявени наши състави ще изнесат концерт в залата на НМА. Нека припомним, че повече от 35 години той беше преподавател в Академията. Там ще бъде прожектиран и филмът, посветен на Александър Танев, който БНТ засне през 1996 г. Много мил жест направиха организаторите на международния фестивал „Черноморски звуци в Балчик“. Те му посвещават изданието, което се очаква в началото на юни, а негови песни ще бъдат разучавани в хоровите работилници за детски, еднороден и смесен хор.


Наесен, живот и здраве, в Габрово ще му посветят концерт от програмата на "Дни на камерната музика". Баща ми имаше много близки приятели в Габрово. Семейните ваканции винаги бяха там и в Балчик. Есенната кулминация на поредицата е концерт на Софийската филхармония, в който ще бъдат изпълнени произведения на Александър Танев. Последното събитие ще бъде в Съюза на българските композитори.



Проф. Борислава Танева е автор и на сериозно изследване върху творчеството на именития си баща. Споделя, че е открила нови и непознати черти на музиката му.

Не си бях давала сметка, че съм изсвирила всичко, написано за пиано – от най-леките детски пиеси до двата концерта за пиано и оркестър. Изследването беше посветено на неговите клавирни произведения в контекста на цялостното му творчество. Въпреки убеждението ми, че познавам доста добре повечето му опуси, още в самия процес на създаването им – говоря не само за клавирни, но и за камерни, хорови, оркестрови – намерих много интересни „интонационни линкове“ между пиеси, писани в различни периоди. Също така категорично потвърждение получи тезата, че проф. Танев третира хоровата партитура като оркестрова, а в звукоизвличането при човешкия глас търси препратки към това, което може да направи един инструмент. Нямам предвид само емблематичната песен „Пицикати“, а още много други творби.


Баща ми откровено се дразнеше, че му бяха сложили етикета „хоров композитор“. Да, той има огромен принос в хоровото дело на България през 60-80-те години, много песни са му поръчвани, беше близък приятел с Васил Арнаудов, Георги Робев, с всички прекрасни български хорови диригенти от онова време. Но пишеше и творби за оркестър, вокално-инструментални и т. н. Има три оратории, два концерта за пиано и оркестър, Концерт за ударни и духови инструменти, „Строителна музика“ и др.



Искам да се върна към годишнината му – всички концерти ще бъдат съпровождани от изложба от десет пана, свързани с живота му или посветени на жанр от творчеството му. Има и много снимков материал от неговите срещи с хората. Той беше изключително социален човек, можеше да говори на различни теми и никога не казваше празни думи. Чрез тази изложба, финансирана по проект на Столична програма "Култура", ще припомним теми и хора, свързани с проф. Танев.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00