April in Paris – нов проект на Мирослава Кацарова

БНР Новини
Снимка: личен архив

На 4 април в София джаз певицата Мирослава Кацарова ще представи своя най-нов музикален проект, озаглавен April in Paris. В него тя отново е на сцената с джаз триото си – Мирослав Турийски (пиано), Христо Йоцов (барабани) и Веселин Веселинов-Еко (контрабас).




Програмата е на френски език, но единствената композиция, която ще прозвучи на английски е класическа джаз пиеса – споделя певицата. – Тя дава името и на цялата концертна програма. April in Paris е стара песен, написана през 1932 г. Възпява красотата на френската столица през този толкова красив период от годината. Освен това, в нея се пее, че April in Paris е състояние на духа – чувство, което човек не може да сравни с нищо друго. Оттук идва и моето желание, а именно – да направим заедно едно музикално пътешествие във времето и пространството към едно състояние на духа, което се съдържа във френската музика. Всички останали песни са на френски език и са емблематични за епохата на шансона. В програмата съм включила и композиции от по-ново време. Когато се събрахме с Мирослав Турийски, който е автор на аранжиментите, си поставихме за цел да запазим автентичността на френската музика и същевременно да покажем и нашия, личен стил.

Проектът April in Paris съдържа 14 песни. Почитателите на джаз музиката и на френския шансон ще чуят две от най-обичаните песни на първата дама на френската музика Едит Пиаф– Non, je ne regrette dе rien и La vie en rose. Et la Mer на Мишел Льогран също е прекрасна френска песен, намерила своето място в програмата. Вероятно няма човек, който да не е чувал една от френските класики от 60-те – Les Champs-Elysees на Жо Дасен. Следващите не по-малко значими заглавия в програмата са Ne me quitte pas на Жак Брел и Que reste-t-il de nos amours на Шарл Трена. На френски ще прозвучи и Les eaux de Mars (Waters of March).




Сред относително по-новите песни, които съм избрала, е Voyage Voyage на Дезирлес, която е от 80-те години. Това е песен, която много силно илюстрира тогавашната ню-уейв вълна във Франция. Но аз едва сега я оцених, едва сега ме докосна. Затова я направихме по нов начин. Включили сме не само френски композитори и изпълнители, но и френскоговорящи творци като Жак Брел и Клод Нугаро. Нищо ново в музиката не може да се открие вече. Хубавото е, че може да се получи красив синтез между добре познати теми.




Към April in Paris има специално книжно издание, включващо всички текстове на песни, както и няколко, написани от Мира за програмата, отношението и връзката ѝ с френската култура, език и начин на живот. В книжката за проекта, която ще получат всички присъстващи на концертите, са поместени и кадри от фотосесията на Павел Червенков.

След представянето на френския проект April in Paris в столицата и в „Града под тепетата“ Мирослава Кацарова, заедно с джаз триото си –ще направи лятно турне в различни градове на страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00