„Реквием“ от Верди звучи в навечерието на Разпети петък

„Изпълнителският състав е прекрасно съчетание от звездни солисти, хор и оркестър“ – споделя диригентът Найден Тодоров

БНР Новини

В навечерието на най-тъжния ден от Страстната седмица Националният филхармоничен хор и Софийската филхармония ще изпълнят „Реквием“ – една от емблематичните творби на Джузепе Верди. Великият италианец се обръща към идеята за подобно произведение през 1868 г., когато умира Джоакино Росини. По предложение на Верди някои от най-уважаваните италиански композитори се обединяват, за да сътворят заупокойна меса в памет на великия им колега. Произведението така и не е изпълнено. Верди решава да посвети свой „Реквием“ на Росини и започва работа върху творбата. Сериозен тласък за завършването ѝ е новината за смъртта на Алесандро Мандзони – писател-романтик, към когото Верди изпитва искрено уважение и възхищение. У нас произведението е изпълнявано многократно от различни състави и солисти. Подробности за предстоящия концерт на 5 април в зала „България“ научаваме от диригента Найден Тодоров:




СнимкаПравим концерта в четвъртък вечер, а поводът е Разпети петък. „Реквиемът“ на Верди, освен че е една прекрасна музика, предразполага слушателя към размисъл – за живота, който водим, за начина, по който бихме могли да го променим към по-добро, за цената на всяко наше действие и отражението му върху нас самите и върху околните. Според мен това е нещо общочовешко и вярвам, че всеки от нас има своя личен повод, своя личен мотив за духовна равносметка. Особено в дните преди Великден. Самият „Реквием“ следва да бъде изпълняван именно в този период на годината и аз съм много щастлив, че успяхме да го включим в програмата си в точното време.




Според маестро Тодоров, изпълнителският състав е прекрасно съчетание от звездни солисти, хор и оркестър:

Много вярвам на някои хора, с които работата ме среща и често се доверявам на тяхното мнение, когато нямам собствен опит. Това важи и за подбора на солистите в произведението на Верди. С някои от тях сме били заедно на сцената и преди това. За мен винаги е удоволствие да работя със сопраното Мария Цветкова. Може би нашата публика ще си спомни, че тя изигра главната роля в „Катерина Измайлова“ – операта на Шостакович, чиято премиера в столицата осъществихме заедно с Русенската опера преди време. Дирижирал съм „Реквием“ на Верди в Швейцария и Италия, когато тя е била сред солистите. Спомням си прекрасните отзиви на публика и критика тогава. Другата солистка е Веселина Кацарова – име, което говори само за себе си и не се нуждае от представяне. За мен това е първата съвместна изява с нея. Още след първата репетиция бях очарован и щастлив от това, което чух и съпреживях. Тя е не само прекрасна певица, с нея се работи много лесно, което е важно качество за мен като диригент. Публиката ще чуе като солист и Марио Маланини – един от най-прекрасните италиански певци, които познавам, типичен белкантов тенор. Винаги, когато съм имал възможност, съм работил с него. Ценя го не само заради красивия глас, но и заради знанията и уменията му в областта на вокалната музика. Той не само се възползва от природните си дарби, но и знае как да ги управлява. Колкото до баса Сирил Ровери, това е човек, за когото много съм чувал, виждал съм го на афиши в чужбина. Доверих се на препоръката на Веселина Кацарова и съм убеден, че изборът е добър. Колкото до Капелата, както наричаме Националния филхармоничен хор, произведението сякаш е писано за този състав. Щастлив съм, че работя и със Софийската филхармония – един от най-любимите ми оркестри. Музикантите в него сякаш умеят да четат мисли и чувства.

Снимки: архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00