Duo Collage представя „Музиката на Латвия“

БНР Новини
Duo Collage – Нона Кръстникова и Мария Русева
Снимка: личен архив

На 9 април, понеделник, българското Duo Collage ще изпълнипроизведения от латвийски композитори. Сопраното Нона Кръстникова и пианистката Мария Русева са подготвили двадесетина песни, които ще прозвучат на оригиналния език.



Концертът „Музиката на Латвия“ е част от успешния проект „Музиката на Европа“, който се осъществява със съвместните усилия на Софийската филхармония и НМА „Панчо Владигеров“. На нас се падна честта да представим песенно творчество на композитори от страната, на която е посветен концертът. Беше голямо предизвикателство. Като дуо имаме досега много реализирани програми, но повечето са се развивали около творчеството на сравнително познати композитори и произведения. Нотите, които получихме за този концерт, са от автори, които пишат в сферата на романтичната музикална стилистика. Техните имена: Емилс Дарзинш, Йекапс Мединш, Язепс Витолс, Ромуалдс Калсонс, Алфредс Калнинш, Янис Тйепитис и др.




Известно е, че националната култура на Латвия започва да се формира в края на ХIХ век. Дълги години преди това музикалното изкуство се развива в руслото на немската традиция. Произведенията, включени в програмата, са написани през ХХ век – от началото на столетието до 70-те години. Подготвяйки се за предстоящия концерт, двете изпълнителки за първи път имат възможност да се докоснат до латвийския език. Голяма помощ при разучаването на песните Нона получава от Зиедите Рункуле – пианистка, която работи в НМА „Панчо Владигеров“.




Тя не само ми помогна с произношението, но и преведе текстовете на песните, което е изключително важно за изпълнителя. Латвийският е най-странният език, на който съм пяла досега, но не ми се иска да подчертавам това. Оказа се, че той е много мелодичен език, много лесно се пее на него. Освен това, творбите са написани с добро познаване на вокалната музика, много са приятни за пеене, а също и за слушане. Мисля, че хората, които ще дойдат на концерта ни, ще се изненадат приятно. Както е и при други народи, в началото, когато се създава националната музикална култура, композиторите са били повлияни от школите, в които са се обучавали. А те са учили композиция главно в Русия и Германия. В някои от произведенията това се усеща. Има и няколко на фолклорна основа. Самата поезия е любовна и много нежна. Песните са много хубави, всяка има своя чар. Голяма красота е тази музика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00