Най-голямата награда са публиката и изживяното в залата

Представяме виолончелиста Александър Сомов

БНР Новини
Снимка: личен архив

Великолепен инструменталист, а през последните години – и преподавател, Александър Сомов е сред най-известните млади български музиканти. Няма да сгрешим, ако кажем, че е и сред най-любимите „радио-деца“, защото първите си записи за фонда на БНР прави като тийнейджър, а сътрудничеството му със СО на БНР продължава и до днес. От 2006 г. е професор в Страсбургската консерватория и водач-солист на виолончеловата група в Страсбургската филхармония. Преди това шест години е на същата позиция в Northern Sinfonia. Постоянен гост-солист е на Лондонска филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Шотландския камерен оркестър и др. Гастролира в Европа, Япония и Китай. Има издадени компактдискове за музикалните компании Naxos и Gega New, както и много записи за архивните фондове на BBC Radio, Полското радио в и Радио Валенсия. 

Изключително много дължа на своите учители Руси Драгнев, при когото започнах обучението си и Стефан Руневски, който беше мой учител в НМУ „Любомир Пипков“ в продължение на 12 години – казва Александър.

ВGuildhall School of Music and Drama в Лондон е между 1995 и 2000 г. и става първият източноевропейски студент, завършил със златен медал. Негов преподавател там също е българин – проф. Стефан Попов.

Неоценим принос в изграждането му като професионалист има неговата майка Богдана Попова – пианистка, с която е осъществил стотици концерти  и десетки записи. Носител на престижни отличия, младият виолончелист споделя:

Най-голямата награда са публиката, концертното изпълнение и изживяването на музиката на живо. Иначе имам много награди – златния медал от Guildhall, няколко първи награди. Приемам ги като необходими стъпки по пътя на всеки артист. Но, както казах, най-важни са концертите, турнетата, погледът на хората след изпълнението ти, думите, с които оценяват преживяното в залата… Най-важните моменти от развитието ми са били в България. Изключително много дължа на Симфоничния оркестър на БНР, с който свиря вече 25 години. С такова топло чувство се връщам винаги тук и се виждаме с колегите, някои познавам от първите си стъпки с оркестъра, други са мои съученици. Разбира се, работата ми в Страсбургския оркестър е изключително вдъхновяваща. Всеки един оркестър е откривал пред мен различна страна от ансамбловото свирене и е обогатявал по някакъв начин моя опит. Щастлив съм, че имам шанса и удоволствието да свиря с прекрасни диригенти. Всеки майсторски клас, всеки музикант, с когото съм свирил, е повлиял развитието ми.

Наред с почти всички известни концерти за виолончело и оркестър, Александър изпълнява и много камерни творби в обкръжението на известни имена.

Човек много се учи от камерната музика, открива за себе си и за другите неща, които може да научи само и единствено в рамките на един камерен ансамбъл. Последните 5-6 години имам възможност да предлагам репертоар, който е рядко изпълняван – не само у нас, но и в чужбина. Човек обогатява себе си, но живее с надеждата, че обогатява и другите. Да, важни са основните произведения от репертоара за всеки инструмент, „тежката артилерия“, както ги наричаме. Но има прекрасни произведения, които не звучат често и аз се старая да ги включвам в програмите си. Харесва ми и преподавателската работа. Това, което предавам на тези, които искат да научат нещо от мен, са не само техническите особености на инструмента. Техническата матрица е важна, но хуманната страна на изкуството е в основата. Според мен трябва да дадеш част от душата си. Много е важно да се постигне обмен в „човешката плоскост“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00