Какво предстои в програмата на ppIANISSIMO

БНР Новини
9
„Диагонал“

Международният фестивал за съвременна клавирна музика беше открит на на 13 април с рецитал за „разширено“ пиано на Рикардо Дескалсо (Испания). Последваха джаз концерт на „Давид Хелбок трио“ от Австрия и програмата „Мозайка”, която представя 39 произведения на автори от 39 държави в изпълнение на студенти и докторанти от НМА „Панчо Владигеров”. Те са своеобразни „музикални sms-и“ – тази толкова разпространена форма на комуникация в нашето забързано ежедневие – споделя проф. Борислава Танева, автор на идеята за този проект и първият изпълнител на едноминутните пиеси. Проектът се осъществява съвместно с асоциация за българо-швейцарски културни отношения, базирана в Женева. Програмата вече е представяна във Франция и Швейцария. След концерта в София ще бъде изпълнена в българските културни центрове във Виена и Братислава.




Борислава ТаневаСледващия уикенд има три уъркшопа в НМА и три концерта в БНР – продължава проф. Танева, която е един от основните организатори на събитието. От самото създаване на фестивала сме партньори с вашата медия и сме много благодарни за неоценимото сътрудничество. На 20 април ще чуем дуо „Диагонал“ – Анка Златева – клавесин и Адам Орвад – акордеон. Те ще изпълнят няколко произведения за този странен на пръв поглед тандем. Всъщност звучността на инструментите доста добре се съчетава. В програмата им са две премиери на български творби от Георги Арнаудов и Норис Гетов. Адам Орвад ще направи и уъркшоп за съвременна музика за акордеон. Със студентите ще се срещне и Марсел Вормс от Холандия, а клавирният му рецитал е на 21 април. Неделният концерт (22 април) е много различен от това, което „Пианисимо“ обикновено предлага. Младата певица Мила Михова – сопран и Николай Стойков – клавесин ще изпълнят авторски песни на исландската поп и рок звезда Бьорк. Очаквам много интересен концерт.

На 27 април рецитал ще има Хайг Меликян (Армения). Той е изключителен пианист, само суперлативи могат да се кажат за него. Много стойностни са неговите изпълнения на съвременна музика. Представя произведения на арменски композитори, Ксенакис и Щокхаузен, както и на Андрей Диамандиев и Петър Керкелов. На 28 април има два концерта. Сутрешният е на ансамбъл „Силакбо“, който е съставен от изпълнители с различна националност. Същият ден органистът Дариуш Пршибилски ще изнесе концерт в залата на НМА „Панчо Владигеров“.




Искам да подчертая, че да се поддържа двадесет и една години фестивал за съвременна музика е наистина сериозно усилие, но си струва. Аз съм щастлива, че бях част от екипа при самото му основаване, после за известно време се занимавах с други проекти. След като проф. Стела Димитрова, основател и дългогодишен артистичен директор на форума, реши да го предаде „на по-младите”, според собствените ѝ думи, организацията поехме аз и Илия Граматиков, който върши огромно количество работа. Работим с много малък екип, в който са Гергана Несторова, Маргарита Илиева и Елиана Захариева от БНР.

Последният концерт от „Пианисимо-2018” е на „Хипер дуо” от Швейцария, на 29 април, в Първо студио на БНР.

Снимки: ppianissimo.info



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00