Да естетизираме звуковата среда около нас…

Проф. Пламен Джуров за нестандартните концертни пространства и програмата на "Софийски солисти"

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тази вечер Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент проф. Пламен Джуров ще изнесе концерт, посветен на Деня на Европа. Под стъкления купол на Античния комплекс „Сердика“ (столичното „Ларго“), елитните музиканти ще поднесат прекрасно подбрана програма. Любопитен факт от пребогатата биография на камерния оркестър е, че именно с техен концерт мястото е „осветено“ през 2016 г. и превърнато в концертна зала. Разказва проф. Джуров:



Ние, като „откриватели“ на „Ларго“-то, винаги избираме датата 9 май, за да изнесем концерт там. В това много интересно пространство, разположено между античните руини в абсолютния център на София, могат да се съберат около 900 -1000 души. Получава се нещо, което никога не може да се случи в концертна зала. В непосредствена близост до това пространство постоянно преминават хора, отправили се към спирките на метрото, които са на метри. Част от публиката идва около час преди началото, за да заеме по-добри места. Но често хора, тръгнали към метрото, се спират и остават до края на програмата. Да не говорим, че идват майки с децата си (някои са в колички), възрастни хора… С други думи – „Ларго“-то привлича публика, съвсем различна от тази в концертната зала. Това е културно-социален експеримент, който за нас е много интересен. Разбира се, подборът на произведенията в програмата се определя от тази пъстрота на аудиторията. В предстоящия концерт сме включили познати тембри, познати мелодии, но има и творби, които повечето хора ще чуят за пръв път. Например, една увертюра от Мюфа, в която струнният оркестър изведнъж зазвучава като орган. Имайки предвид акустиката в „Ларго“, илюзията наистина ще бъде пълна. Мария Славова - едно красиво младо момиче, ще пее произведения от Хендел и Перголези. Най-младия член на „Солистите“ ще чуете в „Лятото“ от Вивалди. Ще изсвирим и една силно драматична и експресивна пиеса от Марин Големинов, непозната за българската публика. Завършваме с Хендел - „Да изпеем на Господа нова песен“, химн, който ще изпълним заедно с хор „Васил Арнаудов“ (с диригент проф. Теодора Павлович). Много красива творба, с цялото многообразие, характерно за музиката на този голям майстор.


В заключение искам да кажа, че именно концерти в това пространство, наречено „Ларго“, са най-подходящият начин да премахнем страха на онези, които мислят, че не са достатъчно подготвени, за да слушат класическа музика. Т. е. така прилагаме на практика онова, за което често говорим – необходимо е да естетизираме звуковата среда около нас. Това е смисълът на този концерт.

Дни след срещата си с публиката на 9 май, „Солистите“ и техният диригент ще изнесат концерт в зала „България“, заедно с „Кварто квартет“, известен с нестандартните си идеи за иначе „стандартни“ произведения. Програмата е съставена изцяло от творби на Вивалди – прочутата La Follia и др. Последното заглавие в програмата ще бъде подбрано вечерта на 12 май (датата на концерта). В зависимост от това какво е времето навън, ще прозвучи едно от четирите „Годишни времена“ – най-обичаното и популярно заглавие от наследството на италианския композитор.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00