Стари песни, млади гласове и известни имена в Bg Vintage

Снимка: личен архив

Български песни от миналия век в изпълнение на млади певци и инструменталисти… С няколко думи – това е новият проект Bg Vintage, а първият концерт е на 23 май в столичния City Mark Art Center.  Младите певци са Велека Цанкова, Ганиела Ганева и Ицо Любенов, които получават безценния шанс от известни и обичани музиканти. Вера Шандел, позната от вокалното трио Sentimental Swingers, разказва:

Това е идея, която обсъждаме от много време заедно с Мишо (Михаил Йосифов) и Ели (Елисавета Парушева). Искахме младите да се запознаят с хубави стари песни, да имат сцена, а и всеки от нас да сподели с тях това, което знае в своята област. Открихме невероятни неща – например песента „С таксиметър“, изпята навремето от Стоян Миленков, записана през 1932 г. От онези години е и песента на Алберт Пинкас – „Танго за държавната лотария“. И двете са изключително актуални и са много смешни – за времето си, както и за нашето време. В програмата е и моята любима песен от детството – „Нашият сигнал“ (написана и изпълнявана от Емил Димитров), както и „Когато луната изплува“ – текст Димитър Точев. Първата изпълнителка на тази песен е Мими Николова. Тя е в прекрасна форма и на премиерата ще се качи на сцената, за да пее заедно с младата Велека Цанкова. В оркестъра е също Вили Стоянов – внук на Йосиф Цанков, композитор не само на тази, но и на още много прекрасни песни. Мишо и Вили са „музикалното ядро“, аз работя за това как ще изглежда всичко, а Ели се грижи проектът да достигне до повече хора. Всички ние сме и продуценти. Щастлива съм – всеки намери своето място и в същото време постоянно си помагаме с какво ли не.


Велека Цанкова е на 24 години, студентка е в НМА, в класа на Алис Боварян. Харесва джаз, латино, поп, но в момента на първо място са хубавите български песни от далечното (за нея) минало.

От цялата програма бях чувала може би една или две мелодии. Любимата ми сред тях е „Дай да те целуна“, както и „Когато луната изплува“, „Пълна луна“, „Чико от Порто Рико“. Научих историята на тези песни. Откривам, че сме имали и имаме много, много хубава музика, прекрасни певци и инструменталисти. Атмосферата, която Мишо създава на сцената е много приятна, лека и спокойна – като работата с него. Аранжиментите му са много добри. Щастлива съм, че съм част от всичко това.

„Платформа за представяне на млади музиканти“ е другото име на Bg Vintage според тромпетиста Мишо Йосифов, който преподава във факултета „Поп и джаз“ на НМА „Панчо Владигеров“ тромпет, импровизация, води студентския биг бенд и още няколко по-малки състава.

Следя и познавам доста добре работата на студентите, което много помогна при избора – сподели известният музикант. Освен младите певци, поканихме техни колеги инструменталисти, повечето са от студентската формация „Си бемол“ – саксофониста Иван Йорданов, Виктор Викторов на барабани, Светлин Стайков – на бас, Момчил Косев – китара и вокал, Исак Бенбасат – пиано. Ко лидер на оркестъра е тромбонистът Вили Стоянов. Сигурен съм, че тепърва ще имаме много изяви. Това е първата ни програма, в която решихме да отдадем дължимото на българските песни. Вероятно ще продължим и в други посоки, които обхващат т.нар. винтидж култура. Имаме и едно авторско парче във винтидж стил – „На моята тераса“, ще прозвучи за първи път на премиерата, която е във великолепния концертен салон на City Mark Art Center. За нас е чест, че получихме покана от Фестивала на изкуствата „Аполония“ тази година.

В продължение на първата програма музикантите ще се постараят да обхванат всички периоди и да представят на живо винтидж програмата в колкото е възможно повече клубове и зали в страната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00