Концерти и семинари на „Гундеча Брадърс“ – съвременни носители на древна традиция

БНР Новини
Снимка: sofiaphilharmonic.com

На 19 юни в столичната зала „България“ е концертът на „Гундеча Брадърс“, видни представители на дхрупад – най-древния стил индийска класическа музика, достигнал до наши дни и съхранен в оригиналния си вид. Двамата известни певци Умакант и Рамакант Гундеча са надарени с красиви и силни гласове. Благодарение на своето образование те са развили умението да пеят в много нисък регистър. Продължители са на школата Дагар, в която вече 19 поколения учители предават познанието за дхрупад по методите на хилядолетната образователна система учител-ученик (с оригинално название гуру-шишя парампара). Основатели са на институт в района на Бхопал, столица на индийския щат Мадхия Прадеш. В този град те са получили своето образование, а днес обучават ученици от Индия и целия свят. У нас пристигат след поредица концерти и семинари в Северна Америка и Европа.Своята активна изпълнителска и преподавателска дейност братята Гундеча разгръщат и в десетки страни в Азия, Австралия, Африка.

Заедно с Умакант и Рамакант Гундеча на сцената са и изпълнители на тàнпура и пакхавадж. Тези древни инструменти също са част от традицията дхрупад. Според описанието, танпура е струнен инструмент, чието звучене, вибрации и хармония са най-близки до тези на човешкия глас и на енергийните центрове на човешкото тяло. По своята конструкция много прилича на ситар. Ударният инструмент пакхавадж е уникален с възможността да възпроизвежда дълбок, резониращ звук, който съответства на природата и функционалността на древния стил. За пакхавадж има много легенди. Една от тях разказва за прочут учител по пакхавадж, който имал сред учениците си доста небрежен младеж. Веднъж учителят толкова се ядосал на неговата непохватност, че ударил в земята инструмента и той се разделил на две части – голяма и малка. Мързелив, но хитър, ученикът поставил двете части пред себе си и така се появила таблата – друг популярен инструмент от индийската класическа традиция.За изпълнение на дхрупад са подходящи почти всички струнни инструменти, флейта и дори саксофон. Но хармониумът, който е част от традиционния индийски инструментариум, е неприложим поради факта, че е с тонове с определена височина. А една от особеностите на древния стил, който представят „Гундеча Брадърс“, е използването на т. нар. микротонове (съотношения, по-малки от четвърттон).


В деня след концерта в София (на 20 юни) изпълнителите ще проведат семинар в залата на ул. „Раковски“ № 108. На него те ще разкрият техники, чрез които изпълнителят на дхрупад съхранява задълго енергията и дълголетието на гласа. Следват срещи с публиката в Пловдив (21 юни) и Варна (24 юни – концерт и семинар). Събитията са част от отбелязването на Международния ден на йога в България. Организатори са посолството на Република Индия у нас и Индологическа фондация „Изток – Запад“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00