Джаз фестивал „Варненско лято“ – истински професионализъм, макар и в „бутиков“ вариант

БНР Новини

Джаз форумът, провеждан в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“, по традиция представя интересна програма, известни имена от световната сцена, както и младите надежди на „свободната музика“. Провежда се на открито – в „Английския двор“ на Археологическия музей. Последното, двадесет и седмо поред издание, беше в „умален“ вид – четири концерта, събрани в един уикенд. Първи на сцената бяха музикантите от Бартош Дворак квартет – много добри инструменталисти с нетрадиционно мислене.

Снимка

За първи път съм в България, но тук наистина ми харесва
– каза цигуларят Бартош, лидер на формацията. – Не мога да обясня защо, но тук се чувствам като у дома си. Винаги е чудесно когато публиката е от хора, които наистина обичат музиката, джаза. Това е красотата на фестивала. Както и мястото, на което се провежда. Много ми хареса сцената, на нея се чувствах прекрасно.

Много почитатели откриха и трио „Екзотика“, събрало звездни имена – саксофониста Чико Фрийман, контрабасиста Хайри Кенциг и перкусиониста Рето Вебер. Признат за един от най-изтъкнатите съвременни музиканти, Чико Фрийман е свирил на Пловдивския джаз фестивал, на „Аполония“…

Снимка

Имам група в САЩ, която се нарича Chico Freeman Plus+tet и е съставена от американски музиканти
– споделя музикантът. - Имам и това чудесно трио. Преди време съм свирил в София, заедно с Милчо Левиев, след това отново бях у вас… На фестивала във Варна не съм бил досега, но намирам, че е великолепно място. Хората са много топли, а Анатоли Вапиров е чудесен човек.

Рето Вебер, невероятен майстор на перкусиите, свири и на Hang – популярен инструмент, изобретен от него. 

Конструиран е по моя идея, изработен е в Берн преди 17 години. Дадох идеята на майстор от Тринидад, който винаги найстройва мояSteel Pan. След това взех моя инструмент Ghatam – глинено гърне от Индия.Сложих го на масата и го попитах можеш ли да направиш нещо подобно, но от метал. Той сложи два стоманени барабана един върху друг и около десет месеца му трябваха, за да получи деветте тона, които могат да се възпроизведат. Свиря на много екзотични инструменти. Пътувам по света, свиря с възрастни хора от различни континенти. Това ми дава нови идеи, но никога не копирам изцяло музиката, а творя в мой стил, в стила на музиката на Европа.

Своите впечатления сподели и Отмар Кламер, музикален редактор в значим австрийски вестник и организатор на джаз фестивал в Грац, артистичен директор на джаз клуб в града. За пръв път идва на джаз фестивала през 1994 г. Оттогава всяка година посещава събитието.

Винаги откривам нови музиканти, които не съм слушал преди, изпълнители от източната част на континента. Музикантите тук са много добри инструменталисти, със солидно образование в областта на джаза, класическата музика. Те често съчетават джаза с традиционна българска музика. Фестивалът във Варна има специална атмосфера. Началото беше в една конгресна сграда преди много години. Но в двора на Археологическия музей е много по-хубаво. Публиката е интелигентна, слуша концертите с внимание. Програмата е на високо ниво. Винаги научавам нови неща, срещам стари приятели. Като Давид Хелбок трио познавам тези прекрасни музиканти от много време.

Събитието се провежда с подкрепата на община Варна, както и на Министерството на културата.Чудесния подбор на изпълнители във варненския фестивал дължим на Анатолий Вапиров – забележителен саксофонист с много колегиални познанства по цял свят.

За тези 27 години на фестивалната сцена са свирили стотици музиканти, сред които Мел Уелдрън, Юрий Кузнецов, Алберт Мангелсдорф, Румен Тосков-Рупето, Христо Йоцов, Стоян Янкулов, Антони Дончев и много други – каза Анатолий Вапиров в навечерието на фестивала.




За съжаление – продължи той – през последните няколко години няма нито един спонсор от града. Независимо от това, поканихме забележителни музиканти. Дори такава звезда като Чико Фрийман. Близо 10 години се опитваме да осъществим концерт на канадската група Shuffle Demons, но все не се получаваше. Затова съм щастлив, че те ще закрият фестивала.

Оказа се, че групата не успя да пристигне и този път (по независещи от организаторите причини). Замениха ги обичани и популярни имена – един от най-талантливите наши тромпетисти Росен Захариев и барабанистът Санди Даниел. В компанията на Аюуне Суле от Гана, който свири на колого – традиционна ганайска китара, на която шаманите свирят докато лекуват, те представиха великолепна смесица от джаз и етно музика.

Снимка

След тях познатите у нас David Helbock’s Random Control изнесоха последния концерт в програмата тази година.

Снимки: Албена Безовска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00